Evrim Kayataş ve Armağan Ükünç yorumluyor

OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi Evrim Kayataş ve Cheil Türkiye Kreatif Direktörü Armağan Ükünç, 84. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. Orkid

Evrim Kayataş – OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi

Markanın daha önceden benimsediği “kız gibi” kampanyasını destekleyici nitelikte olmuş. Bundan önceki tüm içerikler farkındalığı artırmaya yönelikti. Şimdi ise uzun süredir devam eden sosyal sorumluluk kampanyasını ürüne bağlıyorlar. Bunu yaparken doğal ve zorlama olmayan bir bağlantı bulmaları, uzun süredir devam eden kampanyalarına yaraşır nitelikte olmuş. Bu tip sosyal mesaj içeren imaj kampanyaları yapıp ve sonra ürüne zorla bağlayan markalara örnek olmalı.

 

Armağan Ükünç – Cheil Türkiye Kreatif Direktörü

Markanın yıllardır sürdürdüğü duruşu burada da işin merkezinde. Kız çocukları, kadın olmanın gücü içeriklerini okulla birleştirmeleri de tertemiz hareket. Lakin filmin prodüksiyonu niye bu kadar özensiz yapılmış anlamadım açıkçası. Güzelim kampanya, kamu spotu tadı bıraktı damakta.

 

 

2. Socar Türkiye

Evrim Kayataş – OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi

Kampanya sloganı güçlü, vermek istediği mesaj ise sadece Türkiye ve Socar’ın çalışanlarıyla bağı olarak algılanıyor. Halbuki detaylarda Azerbaycan ile olan bağın da kuvvetine değinilmiş ancak detaylar o kadar ufak ki ilk izleyişte yakalamak zor. Oysa iki ülkenin birlikte daha güçlü olduğu mesajı diğer birliktelik mesajından daha kıymetli. Bu standart birliktelik mesajını imaj filmi çekip de vermeyen holding, siyasetçi kalmamıştır herhalde. Dolayısıyla farklılaşmak için Azerbaycan ile olan bağın kuvvetine dair olan mesajı daha iyi işlemek gerekirdi.

Armağan Ükünç – Cheil Türkiye Kreatif Direktörü

Şıkır şıkır bir görsel dünya, cuk oturan bir müzik, mis gibi dış ses seçimi, nihayetinde çok iyi bir film. Fakat film 30. saniyeye kadar birbirinden bağımsız kişilerin hikayelerini anlatırken ve biz hikayeleri kişilerin ağzından dinlerken, 30. saniyeden sonra birden Socar’ı dinlemeye başlayınca bi’ inceden kafam karışmadı değil. Bireysel hikayelerin toplanıp markanın hikayesine dönüştüğü hissi son 30 saniyede pek iyi verilememiş mi desem, ne desem.

3. Emsan

Evrim Kayataş – OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi

Popüler bir çift kullanmak markanın bir önceki reklam filminde işe yaramıştı. Devamlılık açısından aynı çift ile reklam çekmeleri doğru bir hareket gibi gözükebilir. Ancak ömür boyu garanti veren çeyiz paketi kategoride farklılaşan bir iddia olsa da inandırıcılık kısmında daha ciddiyetle desteklenmesi gerekirdi. Yeni evlenmiş, genç, medyatik bir çift ile ömür boyu evliliğe bağlamaları inanması zor olan iddialarını inandırıcılıktan iyice uzaklaştırmış bence. Aynı çifti kullanarak mesajı daha inandırıcı vermek mümkün olabilirdi oysaki.

Armağan Ükünç – Cheil Türkiye Kreatif Direktörü

Hedef kitle için doğru celebrity kullanımı markaya istediğini vermiştir eminim. İletişim devamlılığı açısından da olumlu. Ancak buna rağmen filmde marka o kadar geç giriyor ve Emsan markası telaffuz edilene kadarki süre o kadar fazla Türk romantik komedi filmi trailer’ı tadı veriyor ki ‘bu ne reklamıydı ya’ hissiyatı istemsizce bünyeye zuhur ediyor.

4. Koç Holding

Evrim Kayataş – OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi

Koç Holding’in 10 Kasım’larda yapacağı paylaşımlar artık merakla beklenen bir olay halini aldı. Bu film ise diğerlerine göre çok daha duygusal ve çok daha hissedilebilir olmuş. Filmdeki derin benzetmeler içeren şarkı ise hissiyatı artıran ana etken aslında. Bu sefer minnetten hiç bahsedilmez iken, saf ve katıksız sevgiden güç alınmış. Oldukça etkileyici.

Armağan Ükünç – Cheil Türkiye Kreatif Direktörü

Memleketin en çok beklenen özel gün iletişimlerinden. Yine etkileyici iş çıkmış ancak bu sefer masrafsız bir prodüksiyon yolunu tercih etmişler. İşin esas gücü bence şarkı seçimi ve şarkının uyarlaması olmuş. Ugc üzerinden kampanya devamının geliyor olması da işin bir başka güzelliği olmuş elbet.

5. LÖSEV

Evrim Kayataş – OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi

Çok yaratıcı bir farkındalık ve moral kampanyası. Hikaye hemen hemen herkesin dikkatini çekecek kadar hayatımızın içinden bir ortaklık içeriyor. Bu filmi izlemeyen ve empati kuramayacak olan yoktur heralde. Ancak hikayenin başlangıcı, işleniş biçimi çok yavaş ve durağan. İzlerken sahneler hızlı geçse de artık mesaj neyse ona bağlansa dedirtiyor. Bir reklam filmi olmak için çok uzun ve mesaj sonda kayboluyor, kısa film olmak içinse sahneler durağan ve izlenirliliği çok düşük. Bu güzel senaryo çok daha güzel bir şekilde işlenebilirdi.

Armağan Ükünç – Cheil Türkiye Kreatif Direktörü

Tertemiz iş. İzleyip de kıskanmadım diyen reklamcı yalan söylüyordur. Ellerine sağlık, ne diyim.

6. Lipton

Evrim Kayataş – OKEY Uzman Pazarlama Yöneticisi

Marka daha önce karmaşık ve kalabalık reklam kuşağında sessizlikle ayrışıp çok başarılı bir farkındalık yaratmıştı. Şimdiki reklamın tek dezavantajı ise sadece dijital ve sosyal medyada yayınlamak için uygun olmaması. Dijitalde içerikler sessizken kaybolma eğiliminde olur genelde. Ana mecra olarak televizyonu düşünmüşler ise tabii ki sorun yok.

Armağan Ükünç – Cheil Türkiye Kreatif Direktörü

Güzel içgörü, güzel iş. Sadece, bu kampanyanın, yeni iletişim mecralarını düşman olarak kodlayıp, iletişimsizliği teknolojinin suçu gibi algılama ve resmetme ihtimalinden çekiniyorum. Sanırım videonun girişindeki WhatsApp göndermesi bunu düşünmeme sebep oluyor.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.