artwork

Benan Özer ve Gizem Arlı Sirkeci yorumluyor

1 yıl önce

0

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer ve Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci, 126. sayımızda ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladı.

TÜRKİYE

Türkiye İş Bankası

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer

Türkiye İş Bankası’nın #İşteBenimMaximumum sloganıyla hazırladığı, Çağlar Çorumlunun Zeki Müren karakterine büründüğü reklam filminin teaser kampanyasında ciddi bir konuşulurluk yaratarak dikkatleri çekmişti. Yaratıcı ekip ana kampanyada çok keyifli bir mizah dozu yakalayarak devam filmlerinin habercisi olmuştu. Özellikle farklı zamanlarda, farklı mesajların tüketiciyle buluşturulmasına ihtiyaç duyan markalarda çatı bir kampanyanın çoklanabilir olması oldukça değerli. Bu serinin devamı niteliğinde de Pazarama duyurusu için güzel bir devam filmi gelmiş. Pazaramanın tanıtımı için tüketicilerin indirim peşinde yaşadıkları zorluklar içgörüsünü uç noktalarda gösteren marka, online alışverişi ve nasıl kazandırdığını yine tatlı bir mizah ile anlatıyor. Hem branding hem konuşulurluk hem de tüketici bağı açısından bu seriyi oldukça güçlü buluyorum. Böyle serilerin zorluğu bir sonraki sene nasıl fark yaratacağıdır, kreatif ekip güçlü damarlar yine bulacaktır.

 

Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci

Bir ülkenin yakın geçmiş tarihine damga vurmuş, herkesin gönülden sevdiği bir ünlüyü başka bir ünlü kullanarak canlandırmak zor. Bunu ülkenin en köklü bankasının yıllık iletişimine taşımak ve prodüksiyon kalitesiyle kusursuz yapmak daha da zor. Bu yaklaşımı sadece kampanya ana filminde değil geri kalan ürün ve hizmet iletişimlerinde de devam ettirince bu kadar zor olan şeyler izlemesi keyifli filmler haline geliyor.

 

 

 

Turkcell

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer

Turkcellin dijital hikâyelerini anlatmak için Doğu Demirkol hazırladığı teaser kampanyalarını yayınladı. Henüz birlikteliği duyurmak üzere kısa filmler olsa da belli ki farklı ürün ve faydaları duyurmak üzere entegre bir kampanya zinciri bizleri bekliyor.

Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci

Reklamın bir duygu yaratması gerekir. Ağlatmak, şaşırtmak ya da güldürmek. Bunlardan en zoru da güldürmek. Gençleşme hedefinde olan Turkcell yeni marka yüzü olarak Doğu Demirkol’la üç teaser yapmış. Duygu olarak güldürmeyi hedefleyen kampanyanın ileriki dönemlerde yapacaklarını merakla bekliyorum.

Teknosa

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer

Gaming dünyasının yükselişi her zaman olduğu gibi devam ediyor. Bu kez karşımıza Intel, Teknosa, Casper ve Microsoft iş birliğiyle Oyun Bizim Dünyamız” sloganıyla bir kampanya geliyor. Oyun dünyasını realize eden ve hayal dünyası tasarlanan kampanyanın sanat yönetimi ve gerçek-sanal dünya işçiliği oldukça güçlü. Seslendirmesiyle de bu dünya için keyifli bir gizem yaratmış. Diğer taraftan dünyanın şu an yüzleştiği problemlere de parmak basılmış. Açıkçası, bu dilemma oyuncular için daha iyi bir dünya tasarlanabileceğine mi dikkat çekiyor yoksa dijitalize ederek üstünü mü örtüyor bende soru işareti uyandırdı.

Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci

Dış sesten görüntüye, kurgudan prodüksiyona her tercihinde başka bi dünya yaratmış Teknosa. Çünkü başka bi dünyanın varlığını bilen değil de o dünyada yaşayanları hedeflemek tahmin edildiğinden daha zor. Hedef kitleyi yakalayacağını düşündüğüm, kuşakta başka duracak bir iş.

GLOBAL

Chevrolet

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer

Yine işçiliği güçlü bir kampanyadan söz etmek isterim, Chevynin Black Bowtie” serisinde siyah” ile güç, hız, odak”ı eşleştiren aksiyon dolu kampanyası ile sanat yönetiminde üst sınırları zorlamış ekip. Yeni bir seriyi tanıtmak için adete bilim kurgu filmlerinden güç ögesini alıp kaligrafi sanatıyla birleştirmiş ve karşımıza aksiyon dolu bir reklam filmi getirmişler. Özellikle Çin pazarında Chevynin premium ve bireysel algısını artırmak için önemli bir kampanya.

Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci

Reklam dünyasında Uzakdoğu, tüketim ve üretim seviyesindeki çokluk sebebiyle neredeyse hep sıra dışı olmayı ön plana alan bir ekol. Bu film, senaryosuyla olmasa da kadraj tercihi, dinamik kurgu dili, filme serpiştirilmiş metaforik göndermeleri ve Hollywoodvari prodüksiyonuyla görsel bir çekicilik üzerine yoğunlaşmış. Yine de insan keşke otomobil reklamında daha fazla otomobil görebileseydik demeden edemiyor.

Amazon Books

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer

Son dönemlerde sosyal medya kullanımı ve video içerik platformlarının tüketiminin artmasından yola çıkarak, Amazon Books kitap okumanın hayal gücünü tetiklemesi içgörüsününden yola çıkarak hayal dünyamızda okuyucuları sürükleyen bir film ortaya koymuş. İllüstratörlerin hayal dünyalarını da kampanyaya katan Amazon açık havada oldukça dikkat çekici ilanlarla da kampanyayı bezemiş. Hayal gücü teması üzerinden tüketicilerin dikkatini çekmek zor olabilir, zira her grup için anlamlı olabilmek zordur. Amazon Books geniş bir sanat ekibiyle belli ki genel hedef kitlenin dikkatini çekebilecek birçok yaratıcı görsel ile farklı mecra kullanımlarıyla kapsayıcılığı yakalamış.

Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci

Kitaplar size yaşadığınız gerçeklikten kopartıp bambaşka dünyalara götürüyor. Bu iç görü çok bilindik gibi görünse de Amazon Books buradan yola çıkarak oldukça görsel şölenli, izlemesi de bakması da keyifli bir kampanyaya imza atmış.

HP

Lipton Türkiye CMOsu Benan Özer

2019dan beri çalışma alışkanlıklarımız eminim hepimizin değişmiştir; her bir işyeri ya da çalışanlar kendi kurallarını yeniden gözden geçirdi ve yeni dünyaya ayak uyduracak farklı farklı modeller gelişti. Zira bu süreçte ayrılmazımız olan notepadler iPadler oldu. Çevik çalışma konusunda söylenecek çok fazla söz var ama bu başka bir sohbetin konusu olsun. Gelin sizinle HPnin kampanyasını inceleyelim. HPnin eski ile yeni çelişkisini Mr. Boardroom ve çalışanlar üzerinden anlattığı yine mizah ögesinin ön planda olduğu bir kampanya. Üretken olmanın yer ve zamandan bağımsız olduğunu keyifli ve yumuşak bir dille ifade eden kampanyada seyredenlerle bağı güçlü tutuyor. Diğer taraftan, seyredenler olarak HPnin bu konuda neler yaptığını da duymayı bekliyor.

Havas İstanbul Creative Group Head’i Gizem Arlı Sirkeci

İş yeri dediğimiz yerin aslında insanın olduğu her yer olabileceği, pandeminin hayatlarımıza bıraktığı en kalıcı izlerinden. Bu aydınlanmayı yaşayan şirketlerden biri olduğunu göstermek isteyen HP’yi eğlenceli bir şekilde anlatan bu kampanya, gösterdiği her olasılık ile keşke umarım gerçek hayatta da çalışanlarına bu şekilde yaklaşıyorlardır diye umut ettiriyor.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.