YouTube engeli mücbir sebep

Film, animasyon ve müzik yapımcıları ve bu yapımları reklam vasıtası olarak gören firmalar için YouTube sadece bir yayın ortamı değil aynı zamanda ticari bir platform. Yapımcılar içerikleri için YouTube’u kitlelere ulaşmakta en kolay ve masrafsız yol olarak görürken bu içeriklere reklam veren veya sponsor olan firmalar da müşterilerine ulaşmakta en uygun bedelli reklam yeri olarak görüyorlar.

Bu nedenle ciddi ve büyük yapımcılar bir YouTube kanalı açarak işe başlıyorlar. Bunun için YouTube ile doğrudan anlaşma yoluna gidenler olduğu gibi YouTube dahil tüm internet yayın platformlarında kanal kurulması ve tanıtım için aracılık eden firmalardan dolaylı hizmet alanlar da var. Hangi yol seçilirse seçilsin, ikisi de bir anlaşma yani taraflarca imzalanan birer sözleşmeye dayanıyor. Yayın şartları, görüntü üzerindeki reklam yerleri, bunların ücretleri, dolaylı sözleşmelerde komisyon oranları belirlenerek hazırlanan bu akitler hukuken geçerli olsa da YouTube yayın platformu şu an kapalı. Daha önce de kapalıydı ancak o zamanlarda YouTube gelir paylaşım metotları bu kadar aktif değildi.

YouTube’un kapalı olmasının sebebi daha önceki sebeple aynı. Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet. İlkinde bir mahkeme kararına istinaden erişim engellenmişken bu sefer Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın bir tedbir kararı ile erişim engelleniyor. Her ne şekilde olursa olsun, YouTube’un şu an için kapalı olması, hem yapımcılar, hem reklamverenler için tartışmasız mücbir sebep yaratıyor ve sözleşmeleri hukuken etkiliyor. Bu tip sözleşmelerde, taraf iradelerine göre farklı şekilde düzenlense de genelde mücbir sebebin doksan günden fazla sürmesi durumunu taraflar sonuca bağlarlar ve taraflara sözleşmeyi dilerse feshetme hakkı tanırlar.

YouTube’a uygulanan tedbir kararı her iki taraf iradesi dışında ortaya çıkan ve sözleşmenin uygulanmasını zora sokan veya imkansız kılan açık bir mücbir sebeptir.YouTube’a çeşitli yollarla bağlanılabiliyor olması bu mücbir sebebi ortadan kaldırmaz.

 

Av. Erdal Aksu
HukukiBoyut
@AvErdalAksu

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Haziran 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.