artwork

Facebook yavaş kaldı

4 sene önce

0

Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar, ‘fotoğraf API hatası hakkında bilgilendirme’ başlıklı duyurusunda, Facebook kullanıcı fotoğraflarına erişmek için üçüncü taraf uygulamalara izin veren bir fotoğraf API hatası keşfedildiği, sorunun çözüldüğü ancak bu kusur nedeniyle 13 Eylül – 25 Eylül 2018 tarihleri arasında bazı üçüncü taraf uygulamaların 12 gün boyunca yetkisini aşan düzeyde fotoğraflara erişmiş olabileceğini ikrar etti.

Bu bildirim, Facebook Türkiye’de faaliyette olan ve yerel mevzuata tabi bir şirket olarak bu açığı özel olarak ve zamanında kurula da bildirmeliydi. 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 12. maddesinin (5) numaralı fıkrasında yer alan “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve kurula bildirir….” hükmü uyarınca Facebook tarafından kurula bildirilmesi gerektiği ancak herhangi bir bildirimin yapılmadığını tespit eden kurul, veri ihlali cezasının yarısı kadar bildirim yapılmadığının ve 13.09.2018 – 25.09.2018 tarihleri arasında gerçekleşen veri ihlalinin ilgili kişilere 17.12.2018 tarihinde bildirilmeye başlandığının tespit edildiği, bu çerçevede kanunun 12. maddesinin (5) numaralı fıkrasında yer alan en kısa sürede bildirim yapılması gerektiği hükmüne aykırı hareket eden şirket hakkında kanunun 18. maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi uyarınca 550.000 TL idari para cezası uyguladı.

Veri ihlali için değil, veri ihlalini bildirmediği için de değil ama veri ihlalini iki ay gecikmeli bildirdiği için idari para cezası uygulayan kurulun amacının ceza vermek değil varlığını hissettirmek olduğu ortada.

Av. Erdal Aksu

HukukiBoyut

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Gaming / Gambling
Dijital Gazeteci
Facebook yavaş kaldı