artwork

Dijital Gazeteci

4 sene önce

0

Dijital Tek Pazarda Telif Haklarına İlişkin Yönerge (“Directive on Copyright in the Digital Single Market“) 7 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu yönerge ile AB’de dijital yayımcılara ‘bağlantılı hak sahibisiniz’ dendi yani dijital gazeteciler de hak sahibi oldu.

Yönergeye göre YouTube, Facebook ve Google dijital yayıncılar ile dijital gazetecilere de telif ödenecek. AB üye ülkelerinde yerleşik basın yayımcısına, kendileri tarafından yayınlanan telif hakkına konu içeriğin ‘’arama motoru’’ tarafından kullanılması halinde bedel talep etme hakkı tanındı. Bir diğer deyişle, madde ile basın yayımcılarına tanınan hak kullanıcılardan değil, bilgi hizmeti sağlayıcılardan bedel talep etme hakkıdır. AB üye ülkelerinde yerleşik basın yayın kuruluşlarının bu madde ile getirilen bedel talep etme hakkı ise haberin yayınından itibaren iki sene sonunda sona erecek şekilde düzenlenmiştir.

Yani basın yayın kuruluşlarının “arama motorları bizim içeriklerimizden kazanıyor, biz de arama motorlarından kazanalım” baskılarında başarılı oldukları ve istediklerine ulaştıkları söyleniyor. Bunun ileride ülkemizdeki yansıması, Dijital Gazeteci Basın Kartı olarak karşımıza çıkabilir ya da telif kanunumuzda yapılacak bir değişiklik ile haber editörleri ve köşe yazarlarının hakları daha da korunabilir hale gelebilir.

Av. Erdal Aksu

HukukiBoyut

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.
Senin için
Tümünü göster
Gaming / Gambling
Dijital Gazeteci
Facebook yavaş kaldı