Yazlık hukuki sorunlar

Hukuki meselelerin mevsimi olur mu sorusuna düşünmeden evet olur cevabını vermemiz mümkün. Zira bazı hukuki meseleler mevsimine göre fazlalaşabiliyor. Özellikle yaz aylarında tüketicilerin tatil yörelerine yönelmesi buralardaki işletmeler ile tüketiciler arasındaki uyuşmazlıkları fazlalaştırıyor. Doğabilecek uyuşmazlıkları önceden tespit ederek konaklama hizmeti veren işletmelerin tüketicileri mağdur etmesini önleyen kurumlardan biri de Reklam Kurulu.

Kurulun turizm sektörüne ilişkin aldığı kararlar toplantıların büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu kararların çoğu olduğundan farklı şekilde tanıtım yapıp tüketiciyi aldatarak müşteri kapmaya çalışan konaklama tesislerinin reklamlarını durdurmak hakkında alınıyor.

Bu kararlar arasında oda sayısını fazla gösterenler, 4 yıldızını 5 yıldız gibi gösterenler, 3 yıldızlı otelini butik otel gösterenler, normal otelini deluxe otel gibi gösterenler, otelinin yanındaki apartmanı oteline dahilmiş gibi gösterenler, Kaplıca İşletme izni olmamasına rağmen, “şifa dağıtan kaplıca suyu” , “fizik tedavi” , “termal havuz” şeklinde tanıtım yapanlar ve otelden denize ring servisle gidilmesine rağmen denize sıfır algısı oluşturan işletmelerin sayısı oldukça fazla.

Tüketicileri yanıltıcı bu söz konusu tanıtımlar, Turizmi Teşvik Kanunu, Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik yanında Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7’nci, 9’uncu ve 32’nci maddelerine ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 61’inci maddesine aykırılık nedeniyle Reklam Kurulu tarafından durduruluyor. İhlalleri tekrarlayanlar da zaman zaman para cezasına maruz kalabiliyorlar.

Yaz tatili için konaklayacağınız otelinizi belirlerken, broşür, internet sitesi gibi tanıtımların yanında Reklam Kurulu kararlarına da bakmanızı tavsiye etmek durumundayız.

 

Av. Erdal Aksu

HukukiBoyut

 

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Temmuz 2015 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.