Yaratıcı ve interaktif 10 iPad ilanı

iPad dergileri dünyada ve Türkiye’de halen tam olarak yaygınlaşmamış olsa da reklam ajansları bu mecraları kullanmak için yaratıcı yöntemler geliştirmeye başladılar. Özellikle otomotiv sektörünün bu işe ciddi önem verdiğini söyleyebiliriz. Bu güncel mecra yeni okuma ve hareket alışkanlıkları geliştiriyor. Aynı zamanda da interaktivite için bir çok imkan sunuyor. Elde böyle imkanlar olunca sınır tanımayan işler yapılabiliyor.

Pazarlamanın en büyük silahlarından biri de tüketiciye ürün deneyimini yaşatmaktır. Peki bu alanda sınırsız imkan sunan dokunmatik ekranlar ile neler yapılabilir? İlham kaynağı olabileceğini düşündüğüm 10 çalışmayı sizler için derledim. Bonus: Reklamları iPad’e özel el hareketleri (iPad Gestures) altında derledim.

 

Slide to Unlock

Audi Brezilya tarafından hazırlanan ve iPad dergilerinde yayınlanan parkur ilanı:

Amnesty International’in ‘Unlock’ vurgusu yaptığı ilanı:

 

Swipe

Vogue dergisi tarafından Almanya’daki kadına şiddet olaylarına dikkat çekmek için yapılan ve swipe-kaydırma hareketini kullanan çarpıcı bir ilan:

 

Bu ilan sadece swipe hareketini kullanarak etkisini artırmıyor. Aynı zamanda önce sahte bir ilan kurarak okuyucuyu iyice şaşırtıyor.

 

Bu ilanda da yine aynı hareketle yediğiniz yemeğin içini inceleyebilirsiniz.

 

Pinch – Swipe – Rotate

Sıradaki ilan bizden bir uygulama. iş Bankasının uygulamasını tanıtmak için hazırladığı bu ilan benzerleri arasında kesinlikle en iyilerden biri.

 

Pinch

Ford park sensörünün tanıtımı için aşağıdaki çalışmayı hazırlamış.

 

Rotate

BMW yol tutuşu anlatmak için iyi bir yöntem bulmuş.

 

Bu ilanda basit bir uygulamayla ürünün özelliğini test etme imkanı sunulmuş.

 

Bu uygulama diğerlerinden biraz farklı. İlan iPad’in özelliklerini kullanarak interaktif bir yapı sunmuyor. Derginin içeriğine müdahale ederek ilan ile birleştiriliyor.

____________________________________________________________________________________________

R. Sermet Öner kimdir?

2006 yılında grafik tasarım eğitimini tamamladı.2006’dan bu yana reklam ve pazarlama sektöründe çalışıyor. Şu an bir reklam ajansında sanat yönetmeni olarak görevine devam ediyor. 2011’den bu yana animasyon ve reklam ağırlıklı olan blogu hah-tv.com‘u yönetiyor.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.