Türkiye’ye özel veri

Nisan sayısında sizlerle IAB Türkiye 2018 IAB AdEx-TR raporunu paylaşarak %14’ün üzerinde büyümeyle dijitalin yaklaşık 2,5 milyar TL’lik bir hacme ulaştığını yazmış, IAB Türkiye bünyesinde kurulacak Araştırma Yürütme Kurulu’nun bu konuyu öncelikli olarak ele alacağını aktarmıştım. Aradan geçen 2 ay içerisinde kurul faaliyete geçti.

Önceliği AdEx-TR çalışmasına vermemizin temel gerekçesi sektöre daha gerçekçi ve ayrıntılı veri tedarik edebilmek; reklamverenlerin, yerli ve yabancı yatırımcıların daha hassas stratejiler kurgulamasına katkı sağlamak. Bu konu kendi içinde bir ironi barındırıyor. Dijitalin en önemli kas gücü; en ölçümlenebilir reklam mecrası olması ancak sıra toplam dijital reklam yatırımlarını ölçümlemeye geldiğinde en zor hesaplanan mecra durumunda. Bunun nedeni hem yayıncı hem reklamveren sayısının diğer mecralara göre çok daha fazla olması, yerli ve yabancı oyuncuların çokluğu ve tedarik zincirindeki teknolojilerin konuyu daha kompleks bir hale getirmesi.

Bu bağlamda AdEx-TR raporlarındaki alt kırılımları artırmak, arama motoru ve sosyal medya reklamlarını hesaplama metodolojisini geliştirmek üzere çalışmaya başladık. IAB Türkiye’nin üyelik yapısı ve İnternet Ölçümleme Araştırması farklı kaynaklardan ayrıntılı bilgi toplamayı mümkün kılıyor. Buralardan gelen veriyi araştırma alanında uzman kurul üyelerimizin katkısıyla entegre ederken istatistiki açıdan anlamlı bir yöntemle pazarın bütününü hesaplayacağız. Gizliliği sağlamak amacıyla verinin toplanması ve işlenmesi sürecini Deloitte ekibi yürütecek. Yeni metodolojiyle hazırlanan rapor, 2020 başında açıklanacak.

Araştırma Kurulu buna paralel olarak lokal pazara ilişkin farklı çalışmalar da yapacak. İlk aşamada sekt.rün insan kaynağının özellikleri ve ne tür elemanlara ihtiyaç olduğu irdelenirken, CMO’ların 5 yıl içinde planladığı yatırımlar paralelinde trendler saptanacak ve olmazsa olmaz influencer pazarlaması ele alınacak.

IAB Türkiye Genel Sekreteri Burak Yılmaz

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.