artwork

“TIME’dan tv’de bir performans projesi”

2 yıl önce

2

Bu sayımızda “The Couch” köşemizde NEFin, markalı arsa kategorisinde ilk olarak başlattığı “NEF Arsa” projesini, projenin medya stratejisini, çalışmalarını, projeyi entegre bir iletişim planlaması yaparak tüm süreçte projenin tüketiciye doğru aktarılmasını sağlayan medya ajansı TIME’ın birlikte neler yaptıklarını ve bu iş birliği ile nasıl sonuçlar aldıklarını konuştuk.

Gayrimenkul sektörüne markalı arsa” ile yeni bir soluk getirerek tüketiciler ve müşteriler için tüm analizleri tamamlanmış şekilde arsa” yatırımı imkânı sunan NEF Arsa projesinin lansmanı yılbaşında yapılmıştı. 

TIME, bu projenin tüketici bilinirliğini artırmak ve Nef Arsayı tüketiciye doğru bir şekilde anlatarak funnel takibiyle satışa kadar olan tüm süreçleri ölçümleyip proje verimliliğini arttırmak hedefiyle NEF ile bu yolda birlikte yürüyor.

 

Campaign Türkiye: Kurulduğu günden bu güne çeşitli başarılı projelere imza atan Nef, bu yılbaşında da markalı arsa” kategorisinde bir ilk olarak Nef Arsanın lansmanı yaptı. Nef Arsa projesi için ne gibi hedeflerle yola çıktınız? Bize biraz Nef Arsadan bahsedebilir misiniz?

NEF: Arsa satışları şimdiye kadar ülkemizde daha geleneksel bir yatırım aracı olarak kabul görüyordu. Bunun başlıca nedenleri; arsa konusundaki standartlara hakim olunamaması, bilgi eksikliği, güvensizlik, tapu sorunu, imar problemi, elektrik, su, yol gibi altyapı problemleri ve keza küçük bütçelerle yatırım yapma zorluğu idi.

2021 yılının Şubat ayında yaptığımız araştırma sonuçlarına göre birikim yapan kitlenin yarısından çoğu altın yatırımı yapıyor ve altını hem en karlı hem de en güvenli yatırım aracı olarak görüyorlar. En riskli araçların başında ise hisse senetleri ve kripto paralar geliyor. Bunun yanı sıra, birikim yapan her 10 kişiden biri arsa yatırımı yapıyor. Arsa yatırımında demografik olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiyor, konut sahipliğine göre daha ulaşılabilir bir yatırım aracı olarak görünmektedir.

Türkiye genelinde artan konut fiyatları ev sahipliği penetrasyonu önünde önemli bir engel olarak durmaktadır. Tüik verilerine göre; 2021 yılında konutun mülkiyet durumları incelendiğinde, fertlerin %57,5’inin oturduğu konutun kendilerine ait olduğu, %26,8’inin ise kiracı olduğu görüldü. Lojmanda oturanların oranı %1,2 olurken kendi konutunda oturmayıp kira ödemeyenlerin oranı ise %14,6 olarak gerçekleşti.

2021de 1,5 milyon konut satış adedi ile Avrupa birincisi olan Türkiye, dünya genelinde konutun en çok fiyat artışı aldığı ülkeler arasında da lider oldu. 

Nef Arsa tarafında projeyi çalışırken, önce bu riskler çerçevesinde bağımsız kuruluşlara analizler yaptırdık. Nef Arsa olarak; tüketiciler ve müşteriler için tüm analizleri tamamlanmış şekilde yatırım imkânı sunuyoruz. Dolayısıyla bilgi eksikliğini, iş takip zorluğunu ve küçük bütçelerle yatırım yapma zorluğunu çözüyoruz. Daha da kolay ödeme şartları oluşturabilmek için arsalarda da uygun faiz oranlı banka kredisi kullandırabiliyoruz. 

Yatırım değeri yüksek bölgelerde, imarlı ve alt yapıları tasarlanmış, tapulu ve sosyal alanlarına kadar projelendirilmiş olarak sunulan Nef Arsalar, uzun vadeli ve düşük taksitle ödeme imkânları ile sıfır riskli yatırım seçeneği oluşturuyor.

Nef Arsa yatırımı ile yaşamı Nef garantisi ile zenginleştiriyoruz Nef Arsalarında yatırımcılar evlerini Nefin hazırladığı mimari projeye uyumlu olarak yapabilir. Nef Arsalarında doğal alanlarda Nefin önerdiği modüler ev sistemleri de arsaya dahil edebilir. Nef arsa projesinin özelliklerine göre Nefin sunduğu ev ve/veya ticari konut seçenekleri değerlendirebilir; Nef, bu taşınmazları sizin için yapar. Nefin patentli inovatif sistemi Foldhome ve Foldvillage olanaklarını içeren ortak sosyal alan donatıları Nef arsa projeleri içinde mutlaka yer alır. Nef Arsalarıyla hem imarlı bir arsa sahibi hem de kazandıran bir yatırıma sahip olursunuz. Nef Arsaları sadece karlı bir yatırım sunmaz, bununla birlikte projede belirtilen özelliklere göre bir yaşam alanı da sağlar.

Nef Arsanın farklarını özetlemek gerekirse; Türkiyede ilk defa uluslararası değerleme firmaları tarafından bağımsız denetleme yapılarak satışa sunulan imar planlı bir arsadır. Nef tecrübesi ve güvencesi ile sunulur. Arsa alanı belli ve işaretlidir. Ulaşım yolları hali hazırda planın içinde yer alır. 18 uygulaması bitmiştir, ifrazı yapılmıştır ve hiçbir risk olmayan bir yatırımdır. Onaylı master plan dahilinde, genel alanlara ve bulunduğu bölgeye yaşam katacak projeler Nef tarafından yapılır. Arsa değer kazanırken hem yaşanabilecek hem de gelir getirecek ilave avantajlara sahip bir yatırımdır. Arsa satılmak istendiğinde Nef Arsa ikinci el satış desteği verilir.

Campaign Türkiye: Nef Arsa ile kimlere sesleniyorsunuz? Hedef kitleniz nedir?

NEF: Bugüne kadar para biriktirmiş veya birikim yapma yapma potansiyeli olan kitlede arsa uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülüyordu. Fakat pandeminin özellikle metropollerde yaşayan insan davranışları üzerindeki etkisi sebebi ile, arsa sadece yatırım aracı olarak görülmekten çıkarak; metropol hayatın yorucu ve sıkıcı temposu içerisinde mola verilebilecek hatta tamamen yaşanabilecek bir alan yaratabilmek içgüdüsüne dönüşmüştür. Bu ihtiyaca sahip kişiler için bilgi eksikliği ve alım satımdaki işlemlerin güvenilirliği konusundaki şüphe (imarı iskanı olan, tapu alabileceği, gelecekte arsanın yakın konumunun nasıl şekilleneceği konusunda bilgi eksikliği vb) markalı arsa satışına olan arzı arttırarak, Nef Arsanın hedef kitlesini genişletmiştir.

Nef Arsa yatırımı ile en çok; birikim yapanlar, AB SES (%59), C1 SES (%35) grupları, metropolde yaşayanlar, çocuğu olanlar, kurumsal bir şirketten arsa almayı düşünen beyaz yaka çalışanlar ilgilenmektedir.

Şubat ayında yaptığımız araştırmaya göre arsa yatırımında kurumsal güven arayışı dikkat çekiyor. Metropolde yaşayan ve AB SES grubuna dahil tüketiciler gelecekte arsa yatırımı yapmaya daha sıcak bakıyor.

Campaign Türkiye: Nef Arsa dünyasını tüketiciye ulaştırmak için neler yaptınız? Hangi mecraları kullandınız? 

TIME: Nef Arsa dünyasıyla tüketicimizi ilk kez yılbaşı döneminde tanıştırdık. Henüz yeni bir kategori olan Nef Arsa Dünyasını tüketicimize anlatabilmek hedefiyle yola çıktık. Bu yolculukta entegre bir medya planlama bakış açısıyla hareket ettik. Lansman kapsamında ana mecramız olan televizyon ve dijitale destek mecra olarak radyo ve sinema kullandık. Ek olarak Yılın Son Fırsatı – Kaçırma” algı yönetimiyle 31 Aralık yılbaşı gecesini sahiplenerek bir çok özel projeyi hayata geçirdik. 

Kampanyanın hemen devamında tüketiciyle bağımızı sürdürmek, Nef Arsa`ya sahip olmanın getireceği ayrıcalıkları ve fırsatları tüketicimize anlatabilmek hedefiyle TV8 ile Survivor projemizi kurguladık. 

Campaign Türkiye: Bize bu iş birliğinden bahseder misiniz?

TIME: Bilindiği üzere ; Survivor haftanın 4 ila 6 günü yayında olan ve yayınlandığı tüm günlerde TOP 100 program içinde gün birinciliklerine sahip, üstelik yayınlandığı dönemde sosyal medya da en çok konuşulan yarışma programı. 

Bu bilgilere ek olarak, hedef kitle çeşitliliği anlamında kuvvetli, kurgusu itibariyle doğada yapılan bir program olması, bizi Survivor üzerinde yoğunlaştırdı.

Projemiz; Nisan – Haziran ayları arasında yayınlandı. Proje kapsamında ödül oyunu sponsorlukları, advertorial ve altbant kullanımları yaptık. Projeyi sadece yarışmacılar için değil, ekran başındaki tüketiciler içinde cazip hale getirdik. 

Dominikde belirlediğimiz uygun bir alanı, Nef Arsa” olarak düzenledik. Bu markalı alanda bir yaşam alanı oluşturduk. Nef Arsa alanında yarışmacılar; seçeneklerle, ayrıcalıklarla, doğayla iç içe bir yaşamla ve ince düşünülmüş fikirlerle dolu Nef Arsa dünyasını deneyimlemiş oldular. Zorlu oyunlardan sonra yarışmacıları Nef Arsaya götürdük ve onlara keyifli anlar yaşattık.

Yarışmacılara bu keyifli deneyimi yaşatırken, ekran başındaki izleyicilere de Nef Arsa`nın fırsatlarını sunarak tüketiciyi harekete geçirdik.

En önemlisi, kurguladığımız bu proje kapsamında, süreci Nef satış-pazarlama ekibi ve Nef`in tüm ajanslarıyla birlikte anlık takip ederek, gerçek zamanlı bir proje yönetimi yapmış olduk.

Burada ufak bir parantez açmak isteriz ; proje de emeği geçen ve her koşulda desteklerini bizden esirgemeyen TV8 ekibine de çok teşekkür ederiz.

Campaign Türkiye: Ölçümlemeleriniz sonucunda nasıl bir etki yarattığınızı gördünüz? 

TIME: Bu projede biz ölçümleme metriklerimizi geliştirmek üzere yola çıktık. Gayrimenkul sektöründe tüketici yolculuğu formla başlar, çağrı merkezi ve satış ofisi ziyaretiyle devam eder. Proje kapsamında funnel basamaklarımıza web formun yanısıra, TV8 izleyicisinin alışık olduğu SMS kurgusu ve pandemi de tüketicinin kullanım alışkanlığı kazandığı QR kod uygulmasını bu kampanyamızda deneyimlemek istedik. Tv ve dijital korelasyon için ajansımıza ait Spotics adını verdiğimiz toolumuzla, Tv`de çıktığımız her spotun, her altbantın ve her advertorialın anlık yansımalarını, web sitesi ziyaretleri, web formları, gelen SMS`lerden ve QR kod okutmalarından takip ettik. Tüm bu veriler doğrultusunda yayınlarımızı optimize edip aksiyonlarımızı yeniden planlayarak yayın verimliliğini artırdık. Bu metrikler arasında QR kod deneyimimizde pozitif anlamda şaşırtıcı sonuçlar gözlemledik. 

Campaign Türkiye: Survivor ile yaptığınız projenin size geri dönüşü nasıl oldu?

NEF: Nef Arsa ürünü ile TV’8 de 21 Nisan-9 Haziran tarihleri arasında yer aldık. Süreç boyunca TV8 izleyicisin alışık olduğu SMS kurgusunun dışına çıkarak QR kod sistemi ile insanların bizlerle hızlı bir şekilde etkileşime geçmesini sağlayarak ve 5.429.305 kişiye erişim sağladık. Kampanyanın sonucu olarak, survivorda reklam vermeden önceki iki ay ve reklam verdikten sonraki iki ayın arsa satış adetlerini karşılaştırırsak şu sonucu göreceğiz; Nef arsa satış adedi yaklaşık olarak iki katına çıktı, bizlere ulaşıp bilgi almak isteyenlerin sayısı ise yaklaşık olarak %50 arttı. TV8 seyircisinin alışkın olduğunu bildiğimiz SMS kurgusuna ek olarak pandamı sonrası gündelik hayatımızda daha çok kullanılan QR kod üzerinden SMS’in 4,5 kat lead, 1,5 katı satış cirosu elde ettik. Tüm bu proje çıktıları ışığında Survivor çalışması, NEF Arsa markasını en yüksek seviyede bilinirliğe ulaştırmak ve projelerimizin satış süreçlerini hızlandırmak olan hedefimize katkı sağlayan bir iş birlikteliği oldu.

Campaign Türkiye: Proje yönetimini nasıl gerçekleştirdiniz?

TIME: Medya ekibimiz, Nef pazarlama ekibi ve Nef için birlikte çalıştığımız tüm ajanslar yayın sırasında bir arada hareket ettik . 

Tv`de verdiğimiz tüm mesajları ve offerları eş zamanlı olarak dijitalde de yayınladık. Aldığımız anlık verileri ve kampanya sonuçlarını, site ziyareti, web form, çağrı merkezi, sms ve QR kod metrikleriyle birlikte değerlendirerek iş sonuçlarına uygun olarak iyileştirerek verimliliği maksimize ettik.

Campaign Türkiye: Bundan sonrası için yeni projeler ve iş birlikleri görecek miyiz? 

NEF: Nef Arsa ile sadece bu sene 3 milyar liralık yeni yatırım planlıyoruz. Bu yıl Marmara ve Ege Bölgesi ve Ankara gibi büyük şehirlerde olmak üzere en az 4 yeni arsa projesini lanse edeceğiz. Bununla birlikte çok yakında Nefin yeni nesil konut projelerini kendi Metaverse evrenimizde inşa edecek, arsa ve konut satışı yapacak, fiziksel ortamdaki konutlardan bağımsız olarak Metaverse içerisinde arsa alıp satabileceğiniz bir proje üzerinde de çalışıyoruz. Dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlandı.