Tasarımın mevsimi yok

dDf Kurucu Ortağı Arhan Kayar, yakın zamanda gerçekleşecek olan uluslararası tasarım etkinlikleri hakkında kısa bilgiler paylaştı.

Tasarım artık hayatımızın her yerinde, her zamanda aktif rol oynuyor.

Bu arada  son 20 yılda tasarım etkinlikleri tasarım kültürünün yaygınlaşması ve farklılaşması açısından önemli bir yer tutuyor.  Özellikle tasarım haftaları ve festivalleri dünyaya damgasını vurmakta.

 “World Design Weeks”  birkaç yıl önce kurduğumuz Istanbul Design Week’in (idw) de üye olduğu  uluslararası tasarım haftaları ve festivalleri network’ü. Şu ana kadar dünya üzerinde yapılmakta olan 100’den fazla tasarım organizasyonunun var olduğunu tespit ettik.

Bunların bazıları nitelik açısından WDW’ye üye olabildi. Bugünlerde ve önümüzdeki ilkbaharda birbirinden çok farklı ve etkileyici tasarım etkinlikleri ile karşılaşacağız, kısaca bunlara değinmek istiyorum.

DESIGN INDIBA (27 Şubat-1 Mart)

Güney Afrika Cape Town’da gerçekleşiyor. “Yaratıcılığın içinden daha iyi bir dünyaya” temasını sahiplenmiş çok farklı bir tasarım konferansına odaklanmış, çok farklı bir formatta tasarım ve yaratıcı endüstriler etkinliği… Uluslararası liderlik ve problemlerin inovatif olarak çözülmesine odaklanmış. Değişik formatı ve farklı yaratıcı çözümleri ile dünyaya damgasını vurmuş bir tasarım etkinliği.

BOGOTA DESIGN FESTIVAL (5-9 Mart)

Kolombiya’da, tasarım, inovasyon ve yaratıcılık kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan küçük bir festival şeklinde karşımıza çıkıyor.

ARCTIC DESIGN WEEK (18-24 Mart)

Finlandiya’nın Lapland bölgesinde yapılan dünyanın kuzey kültürüne sahip tek tasarım organizasyonu. Farklı bir yaşam tarzına sahip Lapland’de ADW’de tasarım konuşmaları, workshop’lar, sergiler ve farklı interaktif etkinlikler karşımıza çok farklı bir formatta çıkıyor. Rovaniemi şehri ve Lapland Üniversitesi tarafından ortak organize edilmekte.

NAIROBI DESIGN WEEK (18-24 Mart)

Kenya’da yapılmakta olan ve yaratıcı endüstriye yeni ışıltılar ve bağlantılar sağlamasını amaçlayan tasarım haftasının teması: ”Kaynak ve toplum”. Paneller, workshop’lar ve teknoloji sergilerini içeriyor. Çok önemli konukları da ağırlayacak olan Nairobi Design Week’te geri dönüşüm projeleri ve sürdürülebilir tasarım kültürü önemli bir yer tutacak.

BOSTON DESIGN WEEK (27 Mart-7 Nisan)

Kentteki tasarım ve endüstri arasındaki ilgiyi artırmak, tasarımın kent yaşantısındaki etkisini artırmak gibi konulara odaklanıyor.

DESIGN MARCH (28-31 Mart)

İzlanda’nın en önem verilen tasarım organizasyonu olarak karşımıza çıktı. Moda, mobilya, mimarlık, yeme-içme kültürü gibi farklı jenerik konulara odaklanmakta. Etkinliğin amaçlarından biri; uluslararası alanda ünlü tasarımcı ve düşünürler ile lokal yaratıcı insanları bir araya getirmek. Kendine has farklı bir etkinlik olarak tanımlayabiliriz.

VANCOUVER DESIGN FESTIVAL (7-13 Mart)

Vancouver şehrinin resmi interdisipliner tasarım festivalidir. Daha çok lokal tasarımcılar ve genç yeteneklerin ortaya çıkmalarına olanak veren tasarımcılar, atölyeler ve endüstri üyelerinin birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri ve ortak proje yapabilmelerine olanak tanımakta.

LODZ DESIGN FESTIVAL (19-27 Mayıs)

Orta Avrupa’nın doğusundaki en dikkat çeken ve uluslararası bir yapıda organize edilen festival, tasarımın değişik yüzlerini birbiri ile tanıştırıyor. Programında endüstriyel tasarım, sanat, zanaat, grafik tasarım, mimari tasarım, moda gibi farklı içerikleri barındırmakta.

BARCELONA DESIGN WEEK (12-19 Haziran)

Barcelona Design Center tarafından her yıl organize edilen popüler bir etkinlik. Girişimciler, yaratıcı şirketler ve tasarım profesyonellerinin yoğunluklu katıldığı Barcelonalılar’ın da aktif katıldığı yaratıcı bir platform.

LA DESIGN FESTIVAL (20-23 Haziran)

LA yaratıcı kültürünün adeta bütün şehir boyutunda büyük bir kutlaması… Şehirdeki farklı tasarım topluluklarının uyum içerisinde tanıtımı yapılmakta.

SAN FRANCISCO DESIGN WEEK (20-28 Haziran)

Bölgenin her türlü yaratıcı tasarımlarını araştırıp farklı bir şekilde sunar ve farklı mekanlarda çarpıcı etkinlikler düzenler. Gündelik yaşantımızda kullandığımız pek çok tasarım ürününün hikayelerine tanık olabiliriz. Heyecan dolu bir etkinlik, karşımıza sürekli sürprizler çıkıyor.

Yukarıda bahsettiğim bütün etkinlikler kendilerine özgü farklı yerel özelliklere sahip farklı büyüklüklerdeki oluşumlar; uluslararası alanda her birinin ayrıştığı etkileri var.

Ancak ilkbaharda tasarımın kalbi 9-14 Nisan’da  Milano’da atıyor. Dünyanın en köklü tasarım etkinliği olarak yıllardır yerini korumakta. “Salone del Mobile” fuarı ve çevresinde kurulmuş Milan Design Week, her yıl tasarım dünyasındaki genel trendleri belirlemeye devam ediyor. Tasarım dünyasında trend topic’ler Milano öncesi ve Milano sonrası diye ikiye ayrılır. Tasarım odaklı pazarlama dünyası, gelecek sezonlara Milano’da hazırlanır. Bu etkinlikler tasarım odaklı büyük  pazarların şehir ile buluştukları etkinlikler. Uluslararası tasarım takvimini oluşturuyorlar. Pek çok tasarım odaklı ve yaratıcı insanı bu takvime göre izleyebilirsiniz.

Arhan Kayar

dDf Kurucu Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.