Tasarım odaklı şehir Milano

Tasarım odaklı “city marketing” projelerinin en önemli örneklerinden biri Milano’dur. Tasarım dünyası yıllardır ilkbaharda Milano’da buluşur ve diğer tasarım haftaları için örnek oluşturur.

Milano tasarım haftası, dünyadaki en önemli mobilya fuarlarından  olan “Salone del Mobile” odaklı olarak hayat bulmuş entegre bir destinasyon pazarlama projesine dönüştü. Başlangıçta Milano’nun eski endüstri merkezlerinden Tortona bölgesindeki eski fabrika ve depo alanlarında ilk yaratıcı bölgede “Zona Tortona” ismi ile ortaya çıkarılmış tasarım festivali Salone del Mobile’a eşlik ediyordu. Bu etkinliğin başarısı bugün Milano’yu 15’ten fazla tasarım bölgesini içerisinde barındıran dünyanın en büyük tasarım haftasının sahibi haline getirdi. İki sene önce Trianale’de yapılan Dünya Tasarım Haftaları buluşmasında İtalya Ekonomi Bakanı, tasarının ve Milano Tasarım Haftası’nın İtalyan ekonomisi için en önemli proje olduğunu açıklamıştı. Herhangi bir İtalyan tasarımcıyla derin bir sohbet ederseniz, çoğu tasarımın kendi DNA’larında olduğunu söyleyebilir; tasarımın gündelik yaşantılarına nasıl girdiğini anlayabilirsiniz.

Bu yazıda Milano tasarım haftası ve çevresindeki zone’lara değineceğim.

Salone del Mobile Milano

9-14 Nisan 2019, 58. mobilya fuarının tarihleridir. Son yıllarda bu tarihlerin birkaç gün öncesi ve sonrasında Milano’da otel fiyatları birkaç misli artar ve şehrin farklı bölgelerinde hareketlenmeler dikkat çeker. Artık hayatımızda Milano Tasarım Haftası etkisi diye bir gerçeklik var.

Brera Design District

Milano’nun Brera bölgesi, yaratıcı gelişmenin merkezi haline ve tasarım haftasının gizli bir referans noktası haline gelmiştir. Burada farklı mekan ve showroom’larda farklı markaların lansmanları ve sergilerine rastlarız. Brera’daki etkinlikler 20 Nisan sonuna kadar devam eder.

Tortona Design Week

Milano’nun Tortona bölgesinde yapılan bir tasarım festivali diye tanımlayabiliriz. Başlangıçta Zona Tortona adı ile ünlenen bu bölge, çok farklı tasarım etkinliklerine ev sahipliği yapmakta. 200’den fazla tasarım, moda ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Tortona bölgesinde yıl boyunca pek çok tasarım odaklı aktiviteye rastlarız.

Superstudio Piu / Super Design Show

Superstudio Tortona bölgesinde eski bir fabrika alanı. Milano Design Week sırasında çok önemli tasarım seçkilerine ev sahipliği yapar. Özellikle son yıllarda Japon firmaları buraya çok ilgi gösteriyor. 2018’de “less fair, more museum” konseptiyle düzenledikleri sergiler ile bu alan çok ilgi çekmişti.

Asia Design Pavillion

Area Tortona

“Doğu ile Batı arasında Dialog” konsepti ile 2018’de çok ilgi çeken Asya’lı tasarımcıların kollektif sergisi ve iletişim platformu yer aldı.

Pek çok açılış ve etkinliğe ev sahipliği yaptı. Milano Design Week’te özellikle gençlerin ve öğrencilerin ilgi gösterdiği sergiler olarak tanımlayabiliriz.

Ventura Centrale & Ventura Futura

Bağımsız küratörler ile oluşmuş sergi alanlarıyla Milano’nun merkezinde dikkatimizi çeker. Burada yeni yetenekli tasarımcılar ile ustaları ve ünlü markaları bir arada bulabilirsiniz. Bu sene daha da genişlemesi beklenen sürprizlerle açık bir bölge olarak tanımlayabiliriz.

5VIE art+design

Tarih, kültür ve inovasyon temalı sergiler ve farklı katılımcılara ev sahipliği yapması beklenmekte. 5VIE kültürel prodüktörlüğünde, özel bir küratörlük seçkisi ile ilginç bir konsepte ev sahipliği yapacak.

Porta Venezia in Design

Area Porta Venezia 21 etkinliği

Milano’nun en popüler yerlerinden biri olan Porta Venezia da son yıllarda tasarım kültürüne sahip çıkmaya başladı. Burada yeme içme kültür destekli sanat ve tasarım sergileri ve son derece eğlenceli bir hayat ile karşılaşıyoruz. Populer Milano kültürü ve tasarımın beraber yaşadığı alan olarak tanımlayabiliriz.

La Trianale di Milano

The Trienale Design Week

1923’te kurulan Trienale, şu anda Milano’nun yaratıcılık, mimari kültür ve tasarım merkezi olarak hizmet veren bir bina ve sistem.

Burada sürekli sergiler ve yaratıcı etkinlikler oluyor. Milano’nun yaratıcılık ve tasarım merkezi diye de adlandırabiliriz.

Milano Design Week sırasında 20’den fazla sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çatısında harika bir restoranı da var.

Romana Design District:

Romana bölgesi kalite ve tasarıma ev sahipliği yapıyor. Çok fazla uluslararası ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kaliteli ürünlere ve tasarım arasındaki ilişkilere daha çok markalar düzleminde çeşitli özel sergiler ve showroom’larda rastlayabiliriz. Bu bölge son derece eğlenceli mekanlara da sahip.

Kısaca Milano Design Week sırasında kentin her yerinde tasarımsız bir yaşam düşünülemez. Trafik çok yoğun olacağından, günlük planınızı yaparken bölgeler arasındaki yakınlık ve tasarım programlarına göre planlama yapmanızı öneririm. Milano Design Week, katılımcıları ve ziyaretçileri için aynı zamanda büyük bir yorgunluk ve stres demektir. Ancak ziyaretçileri arasında bir tutku yaratır ve ziyaretçilerin %70’i Milano’ya her sene gider.

Yolunuz düşerse Doumo’da Rinascente’ye bodrum katındaki “Design Supermarket”e uğrayın. Bir şey almasanız bile bir sergi gibi gezebilirsiniz.

Denemeye değer…

dDf Kurucu Ortağı

Arhan Kayar

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.