Sorumlu reklamcılığa adanan 25 yıl

Güven, dürüstlük, şeffaflık… Yıllar önce bu sözcükler sıralandığında insanın zihninde oluşan ilk çağrışımlar arasında yüksek ihtimalle reklam dünyası yer almıyordu. Bugün ise bu algının artık değiştiğini, reklamverenlerin tüketicileriyle kurmak istediği ilişkinin temelini oluşturduğunu görüyoruz.

Derneğimizin kuruluşunun 25’inci yılı vesilesiyle, sektörün 25 yıllık hikâyesinin anlatıldığı “Sorumlu Reklamcılığa Adanan 25 Yıl” isimli kitabımız da yayınlandı.

Neden “sorumlu reklamcılık” dedik? RVD, 25 yıl önce kurulurken, tam da bu etik değerler üzerine prensiplerini oluşturdu. Reklamverenler; reklam ajansları, medya, kamu kuruluşları ve tüketiciler arasında sorumluluk konusundaki beklentilerin en doğru ve dürüst şekilde karşılanması için hassas bir denge kurmaya çalıştı. Yaşanan ekonomik krizlerin ardından tüketicilerin markalarla güvene dayalı ilişkiler kurmak istedikleri bir dönemde yine RVD, sektörün örgütlenmesinde önemli bir rol üstlendi. Sektörün daha verimli büyüyebilmesi için sektör çalışanlarının eğitiminin önemine dikkat çekti; eğitimler verdi.

Mecra ölçümlemeleri konusunda gerekli adımların atılmasına önayak olarak, sektörün gelişmesinde başrol üstlendi. Reklamda özdenetim mekanizmasının doğru işleyebilmesi için Reklam Özdenetim Kurulu’nun (RÖK) kurulmasıyla sorumlu reklamcılığı bir üst seviyeye taşıdı.

İşte bu kitap böyle bir 25 yılın hikayesi… Kendi sorumluluklarının bilinciyle, sektörün doğru şekilde büyüyebilmesi için hiç hız kesmeden yıllardır hizmet veriyor RVD.

Biz, reklamveren temsilcileri olarak, derneğimizde yıllardır her türlü siyasal, sosyal, ekonomik koşula rağmen istikrarlı bir şekilde yürütmeye çalıştığımız faaliyetlerimizin ne kadar önemli ve değerli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda, reklamverenlerin çeyrek asırlık yolculuğunun anlatıldığı kitabımızda, reklam sektörünün geçirdiği değişim ve gelişime siz de yakından tanık olun istedik.

‘Ya olmasaydı?’ varsayımının olası sonuçlarını aklımızdan çıkarmadan, RVD’nin her daim hayatımızda kalması dileğiyle, keyifli okumalar…

Yeşim Koçyiğit
RVD Genel Sekreteri

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.