artwork

2024 Medya bütçeleri ne olacak!

4 ay önce

0

RVD ile Reklam Üzerine

Pandemi sonrası hızla iyileşmeye başlayan fakat iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetlerle, bölgesel savaşlarla yeniden sarsılan ekonomik ortamda, 2024 medya büt.eleri nasıl hazırlanacak? Üstelik yılın sonuna yaklaştığımız şu günlerde ne küresel ekonomiler ne de siyasetler istikrarlı bir konumda değil.

Dünyanın en büyük reklam pazarı Amerika dahil tüm ülkelerde yüksek medya enflasyonu yaşanıyor. Önde gelen sekiz global medya ajansı ve danışman şirketlerin verilerine dayanarak yapılan tahminlerde, çok yüksek medya enflasyonuyla baş etmeye çalışan iki ülkeden biriyiz (diğeri Arjantin), istisnasız tüm mecralarda birim fiyatlar sürekli yükseliyor. Yanlış anlaşılmasın, sektörümüzde global çapta yaşanan bir sorun bu ancak önemli bir farkımız var, bizdeki artış oranları epey yüksek!

WFA ve Ebiquity işbirliğinde hazırlan, yıllık medya yatırımı toplamda 50 milyar doların üzerinde olan küresel markaların liderleriyle yapılan Media Budgets 2024 anketine göre; Reklamverenlerin %60’ı 2024’te medya bütçelerini artıracağını, artıracağını söyleyenlerin %14’ü de bunun hatırı sayılır bir artış olacağını söylüyor. Geçen yıl bu oranın %29 olduğunu düşünürsek, çok etkili bir yükselişten bahsediyoruz.

Elbette bütçelerin artacak olması, riskleri karşılayabilmek adına sekt.rümüz için iyimser bir tablo çiziyor. Artıştan en büyük payı yine dijitalin alacağını söylemeye gerek bile yok fakat sektörün karşılaştığı temel sorunlar olan; marka güvenliği, reklam sahtekârlığı (ad fraud), şeffaflık, kaliteli içerik ve hatta yüksek sera gazı-karbon salımı nedeniyle sürdürülebilirlik hedeflerine olumsuz etki gibi konu başlıklarının da yoğunlaştığı ana mecra olan dijitalde, “reklam etkinliğinin objektif değerlendirilmesine imkan sağlayacak, platformlar arası standart bir ölçüm sistemi üretilmelidir”i hatırlamamıza gerek var!

Neden mi? Reklamveren bütçesini artırarak riski göğüslerken artık yatırımın geri dönüşünü (ROI) ve reklam için harcanan her 1 TL’nin ne kazandırdığını (ROAS) ölçebilmeli. Mecraların birlikte kullanımlarının getirdiği çarpan etkisini de görebilmeli.

2024 yılında sektörümüz için dilerim ki;

Medya yatırımları bütün olumsuz şartlara rağmen tüm mecralarda büyüyerek direnişini sürdürür.

Bütünsel bakış açısıyla tasarlanmış source of truth bir ölçüm sistemi için “artık tam zamanıdır” diyerek birlikte harekete geçilir.

Dilhan KOLKO

RVD Genel Koordinatörü

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 136. sayısında yayımlandı.

 

 

Senin için
Tümünü göster
2024 Medya bütçeleri ne olacak!

RVD ile Reklam Üzerine...

RVD ile reklam üzerine

Önceliğimiz, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği...