artwork

Lig başlarken bant reklam uygulamaları

9 yıl önce

0

Televizyon yayıncılığının en değerli içeriği spor müsabakalarıdır ve spor karşılaşmaları yayın haklarını elinde bulunduran kişi veya kuruluşlarca ihaleler ile pazarlanır. İzleyici tarafından da en çok rağbet gören spor dalı içeriğinin yüksek ücretli olması, müsabakaların yayını esnasında yayınlanan reklamların ücretlerinin de yüksek olmasına yol açıyor.

Türk televizyonlarının en pahalı içeriği de Digitürk platformunda yer alan Lig TV’nin yayınladığı Süper Lig maçları. Bu maç yayınları esnasında tam gol anında, golün tekrarında, hakemin sarı veya kırmızı kart çıkardığı anda reklam uygulaması yapılması bundandır. Hatta reklamcılar arasında ‘‘İstiklal Marşı Sponsorluğu’’ olarak isimlendirilmiş olan maç başlarken bayrağın altına yerleştirilen logo da bu tip bir talebin ürünüdür. Halbuki Şampiyonlar Ligi maç yayınlarında bu tip reklam uygulamalarının yasak olduğu ihale şartnamesinde yer almaktadır. Bu yasaktaki amaç, ekranı temiz tutmaktır. Zira televizyon yayıncısının gelirleri artırma çabası ile reklamverenin bitmek tükenmek bilmeyen talepleri arasında sıkışan sporseverler de abonelik ücreti vererek reklam değil maç izlemek gayesindedirler.

Bu noktada RTÜK, 12 Ağustos 2015 tarihli yönetmelik değişikliğiyle ‘‘spor karşılaşmalarının bölüm, duraksamalar ve devre araları dışında, bant reklamlar dâhil hiç bir türde reklam yayınlanamaz’’  kuralını getirdi. Aynı kural haber bültenleri ve çocuklara yönelik programlarda da geçerli olacak.

RTÜK bu tip kuralları mevzuata zaman zaman eklese de, uygulamada kurallar aslında yayıncı kuruluşlar, reklamverenler ve RTÜK arasında yazılı mevzuatta olmayan centilmenlik anlaşmaları ile yürütülüyor. Reklam dünyasının hızı ve gücü bu tip statik kuralların uygulanmasına pek de izin vermiyor. Spor karşılaşmaları için bu durum kabul görse de çocuklara yönelik programların içine reklam yerleştirme konusunda daha hassas davranılmasında fayda var.

Av. Erdal Aksu
HukukiBoyut
Twitter: @AvErdalAksu

Bu yazı Eylül 2015 tarihli Campaign Türkiye’de yayınlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Gaming / Gambling
Dijital Gazeteci
Facebook yavaş kaldı