artwork

Kullanıcılarınızı markaya bağlayacak 6 yol

10 yıl önce

0

Vaktiyle şöyle bir tweet atmıştım. Bugün de görüyoruz ki ne kadar doğrudur hikayelere odaklanmak, kullanıcıların kalbini fethetmeye çalışmak.


Zig Ziglar da diyor ki: “People don’t buy things for logical reasons, they buy for emotional reasons.”

Yani insanlar mantıksal sebeplerden bir şeyler satın almaz. Duygusal sebeplerden ötürü satın alır. %100 her zaman işlemese de genellikle böyledir. Şimdi mashable‘da da yayınlanan, kullanıcıları markaya bağlamanın 6 yolunu anlatan infografiği yorumlayalım:

1. Müşteri hizmetlerini çok iyi inşaa et

Müşteri hizmetleri çok önemli. %73’lük bir kitle bu hizmetin iyi olması durumunda markaya bağlanıyor. Satın almaların %70’i bir sorun halledilirken müşterinin nasıl hissettiğiyle doğru orantılı. %55’i daha iyi bir müşteri deneyimi için daha fazlasını ödemeye razı. %89’u ise kötü bir müşteri hizmetleri deneyiminden sonra alışverişi bırakmayı tercih ediyor. Hakikaten müşteri hizmetleri tatmin edici olmayan bir markadan alışveriş yapmak kulağa çok zor geliyor.

2. Tasarıma önem ver, tüm görsel varlıkların modern görünsün

Satın alma kararlarının %90’ı görsel faktörlerden etkileniyor.  Renk, markanın tanınırlığını %80 artırıyor. Yani belirli bir renk ile özdeşleşmeyi başarabilen markalar hafızalarda kolayca yer kazanabiliyor.

3. Kaliteli içerik üret. Content Marketing’e önem ver

İlgi çekici content markaların sosyal medyada takip edilmesi için ilk 3 neden. B2B yani hedef kitlesi şirket olan markalar blog iletişimi yaparak, bu iletişimi yapmayan markalara göre %67 ile pazarda daha söz sahibi olabiliyor. Twitter kullanıcılarının %67’si, takip ettikleri markalardan alışveriş yapmaya daha yakın.  Burası çok önemli: Müşterilerin %70’si marka ile ilgili haberleri, yenilikleri vs. reklam ile değil yazılar (content) ile almayı talep ediyor.

4. Duyguları gıdıkla, harekete geçir

Tekrar yazıyorum: Zihninizi fetheden bir marka davranış oluşturur. Kalbinizi fetheden bir markaysa bağlılık oluşturur. Satın alma deneyimlerinin %75’i duygulara hitap etmekten geçiyor.

5. Söz ver ve o sözü tut

Muhtar Kent’in bir sözü vardır. “Marka olmak tüketiciye bir söz vermektir, iyi marka olmak ise tüketiciye verilen sözü tutmaktır”

Müşteri sadakati, tek bir satıştan tam 10 kez daha değerlidir. Sadakat yaratabilmek, bu bağı kurabilmek önemlidir.

6. Feedback’leri teşvik et ve dinle

Bill Gates diyor ki: En mutsuz müşterileriniz ”learning” için en iyi kaynaktır. Yani en mutsuz müşterilerinizden hem markanız hem o konu üzerinden bilgi alabileceğiniz en iyi kaynaktır.

 

 

Eren Caner/ www.erencaner.com.tr

 

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner