artwork

Keşif: Hazal Günal

2 yıl önce

0

Freelance illüstratör Hazal Günalbu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Hazal Günal                                  Freelance illüstratör

Glennis mahlası ile tanınan Hazal Günal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde grafik tasarım eğitimi aldı. Yaklaşık yedi yıldır profesyonel olarak illüstrasyon ve grafik tasarım alanında işler üretmekte. Yakın zamanda Nest” adında bir galeri ve atölye açarak burada farklı sanatçılar ile birlikte kolektif çalışmalarda üretmeye devam ediyor.

Burak Becan: İllustrasyona nasıl başladınız? 

Hazal Günal: Üniversitede plastik sanatlar değil bir tasarım bölümünde okumanın etkisiyle, okula girerken yapmak istediklerim ile bölümün ortak paydasında bulunabilecek alanlara yoğunlaşmaya çalıştım, bireysel işler ve sanatsal üretimler yapmak istiyordum. İllüstrasyon da bu noktada hayatıma girdi, grafik tasarım eğitiminden gelen dürtüler ve resimden gelen bileşenlerle ifade gücü yüksek anlatılar yakalamak ve aktarmak istediklerimi çizimlerle karşı tarafa ifade etmek istedim.

 

Burak Becan: Kendinizi konumlandırdığınız bir tarzınız var mı? En çok ne tür şeyler çizmekten keyif alıyorsunuz?

Hazal Günal: Kendimi konumlandırdığım bir tarz yok aslında, hala bir arayış içindeyim ve umuyorum ki bu süreç hiçbir zaman bitmeyecek. Yeni materyaller, yeni tarzlar denemek, bir noktada bunları kişiselleştirip bir araya getirmek ve özgün bir tarz yaratmak istiyorum. Bir noktada da oluştuğuna inanıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Konu olarak ele aldığım şeyler yaşadıklarım ve çevremde gelişen olaylar, yaşadığımız dünya ile çok paralel ilerliyor. Olanlarla ilgili olmasalar da olamayanlar ile ilgili de olabiliyorlar bazen. Hayal kırıklıkları, hüzünler, mutluluklar, beslendiğim onlarca duygu çıkıyor içimden. Ama hepsinin ortak noktası bireysel var oluşum kesinlikle.

Burak Becan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? İlham aldığınız sanatçılar var mı? 

Hazal Günal: Çok spesifik bir ilham kaynağı olan biri değilim, o gün gördüğüm bir renk bir doku, bir olay, duyduğum bir ses bir müzik, her şey ilham kaynağına dönüşebilir diye düşünüyorum. Takip etmekten çok keyif aldığım ve işlerini görünce içimde üretme dürtüsü yaratan beni masanın başına geçiren gerçekten çok fazla sanatçı var ya teknik ya duygu açısından, bazen ikisi bir arada. Bir kaç isim vererek işin içinden çıkamayabilirim fakat yakın yerlerde üretim yapan kişiler olarak şu aralar beni mutlu eden Uğur Acil, Kadir Çıtak, Nurbanu Kılıçeri sayabilirim.

Burak Becan: Çizimlerinizi farklı mecralara taşımak, hareketli hale getirmek veya onları dijital dünyaya aktarmak gibi düşünceleriniz var mı?

Hazal Günal: Halihazırda hareketli görüntü tasarımlarım yada animasyon işlerim oldu fakat bu alanda daha öğreneceğim ve denemem gereken çok şey var. Daha çok dijital işler ürettiğim bu dönemde bir illüstrasyon daha farklı ne noktalara gidebilir” sorusuna cevaplar arıyorum aslında.

Burak Becan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şuan için neresindesiniz?

Hazal Günal: Zaman ilerledikçe hayaller ve öncelikle değişkenlik gösterebiliyor ama, şu an en büyük hayalim farklı sanatçılarla birlikte daha çok paylaşım yaptığımız, korkusuzca iş üretmeye devam edebildiğimiz günlerin gelmesi. Yaratmaya çalıştığım güvenli alanda kıymetli sanatçıları ağırlayabilmek ve bir sanatçı olarak da daha çok insana dokunabildiğim bir noktaya gelebilmek.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlandı.