artwork

Keşif: Erdem Yıldız

4 ay önce

0

Freelance tasarımcı ve illüstratör Erdem Yıldız, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Erdem Yıldız

1995 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Erdem Yıldız, Rüştü Akın Anadolu Meslek Lisesi Sanat ve Tasarım bölümünden mezun oldu. Sonrasında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları b.lümünde eğitim gören Yıldız, buradan mezun oldu. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergi ve projede yer almakla birlikte konser afişleri ve albüm kapakları da tasarlayan sanatçı aynı zamanda Japon kültürüne de merceğini çeviriyor ve freelance bir tasarımcı ve illüstratör olarak aktif bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Bilge Arslan: Erdem Yıldız kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Erdem Yıldız: 1995 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş bir sanatçı olarak, Ada Sanat’ta temel tasarım ve desen eğitimimle sanat yolculuğuma başladım. Rüştü Akın Anadolu Meslek Lisesi Sanat ve Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Geleneksel Türk Sanatları bölümünden mezun oldum. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergi ve projede bulundum. Günümüzde, müzik grupları için tasarladığım konser afişleri ve albüm kapakları ile freelance bir tasarımcı ve illüstratör olarak aktif bir şekilde çalışıyorum. Japon kültürünü keşfetmeye olan ilgimden ötürü, ukiyo-e akımını modernize ederek dijital illüstrasyon çalışmaları yapmaktayım.

Bilge Arslan: Çizim ile ilk tanışmanız nasıl oldu? Zaman içerisinde stilleriniz nasıl değişti?

Erdem Yıldız: Sanata olan sevgim, çocukluk yıllarımda dayımın storyboard çizimlerini izlerken başladı. Onun yanında geçirdiğim zaman, çizim dünyasına olan ilgimi güçlendirdi. Zaman içinde, özellikle Japon sanatlarına olan ilgim stilimin oturmasında büyük bir rol oynadı diyebilirim.

Bilge Arslan: Kendinizi konumlandırdığınız bir tarz var mı? En çok ne tür şeyler yapmaktan keyif alıyor ve ne tür malzemelerle çalışıyorsunuz?

Erdem Yıldız: Tasarımlarımda Ukiyo-e akımından esinlenerek çağdaş bir perspektife odaklanarak özgün ve modern bir yorum katmaya çalışıyorum. Özellikle müzik ve oyunlarla ilgili eserler üretmekten hoşlanıyorum. Dijital platformda çalışmayı tercih ediyorum; Procreate ve Photoshop en çok kullandığım uygulamalar diyebilirim.

“Müzik ve oyun en büyük ilham kaynakları benim için. Günümüz sanat dünyasından ilham aldığım birçok yetenekli sanatçı var.”

Bilge Arslan: Çizim yapmaya dair sanatsal yeteneklerinizi geliştirmeye yönelik neler yapıyorsunuz?

Erdem Yıldız: Sanatsal yeteneklerimi geliştirmek için sürekli çaba sarf ediyorum. İlgi duyduğunuz konu hakkında sürekli araştırma halinde olmak ve farklı müzik türlerini dinlemek, farklı kültürler görmek yaratıcılığı besleyen ana kaynaklar arasında olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda Japonya’da gerçekleştirdiğim bir tatil, eski tahta baskı işlerini ve orijinal sanat eserlerini görmem sanatsal vizyonuma yeni bir boyut kattı.

Bilge Arslan: Yaratma sürecinde tıkandığınızı hissettiğiniz dönemler oluyor mu? Bunu aşmak için ne gibi çalışmalar ya da düşünce süreçleri size katkı sağlıyor?

Erdem Yıldız: Elbette yaratma sürecinde zaman zaman tıkandığım dönemler oluyor. Bu noktada, farklı yerler görmek ve çeşitli kültürleri tanımak, yeni deneyimler edinmek yaratıcı enerjimi canlandırmama yardımcı oluyor. Bu deneyimler, sanatsal süre.te yeni bir perspektif kazanmamı sağlayarak tıkanıklığı aşmamda önemli bir rol oynuyor. Her bireyin yaratıcı süreçte beslendiği duygular farklıdır. Bu farkındalığa ulaşmak ve bu duyguların üzerine odaklanmak, üretim sürecinde işleri kolaylaştırabilir.

Bilge Arslan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? İlham aldığınız sanatçılar var mı?

Erdem Yıldız: Müzik ve oyun en büyük ilham kaynakları benim için. Günümüz sanat dünyasından ilham aldığım birçok yetenekli sanatçı var. Jed Henry, Andrew Tarcher, Matt Furie, ve Mason London gibi isimler, eserleriyle benim için gerçek birer ilham kaynağıdır diyebilirim.

Bilge Arslan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Erdem Yıldız: Şu anda bir tekstil markası kurma aşamasındayım ve bu marka, öncelikle tekstil ürünlerine odaklanacak. Ancak uzun vadede, illüstrasyonlarımı farklı disiplinlerle birleştirme fikri beni heyecanlandırıyor. Bu hedeflere ulaşmak için sürekli olarak kendimi geliştirmeye ve yeni projelere odaklanmaya devam ediyorum.

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 136. sayısında yayımlandı.