artwork

Keşif: Alper Bulut

6 ay önce

0

Resim Öğretmeni, İllüstratör ve Çizer Alper Bulut, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Sosyal medyada “alpercloud” olarak bilinen Alper Bulut, 2001 yılında Fethiye’de doğdu. Lise eğitimini Anadolu Lisesinde Sayısal öğrencisi olarak devam eden Alper Bulut çizmekten ve sanata olan tutkusundan hiç kopamadı. 2019 yılında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü Resim İş Öğretmenliği programını  kazandı. Bu süreçteyken illüstrasyon ve karikatürlerle de yakından ilgilendi.  Yaptığı bazı çalışmalarla gazeteler, haberler ve sosyal medya platformlarında yer aldı. Kendisi şu an Ege  Üniversitesinde Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde Yüksek Lisans Öğrencisi olarak eğitimine devam  etmektedir.  Yaptığı çalışmalara ve kendisine instagram/alpercloud hesabından ulaşabilirsiniz.

Bilge Arslan: Çizim ile ilk tanışmanız nasıl oldu?

Alper Bulut: Çok küçük yaşlara dayanıyor. Kendimi bildim bileli desem sanırım yanlış olmaz. Annemin bana anlattığını göre, henüz 3-4 yaşlarındayken resimli hikaye kitaplarındaki çizimlere bakarak bir şeyler anlatmaya çalışırmış ve o resimleri sürekli incelermişim. Daha sonrasında da kendimi sürekli bir şeyler çizerken buldum. İlkokul yıllarımda ise öğretmenlerim; ders kitaplarının kenarlarına yaptığım çizimlerle beni fark etti. Daha sonrasında da bilinçli olarak çizime yöneldim.

Bilge Arslan: Kendinizi konumlandırdığınız bir tarz var mı? En çok ne tür şeyler yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Alper Bulut: Üniversite yıllarımda aldığım sanat eğitimiyle birlikte sanatın pek çok branşını öğrendim ve kendi tarzım olarak nitelendirdiğim karikatür ve illüstrasyon tarzına bu öğrendiğim bilgilerle kendimi geliştirerek devam ettim. Gündelik hayatta karşılaşılan tespitler veya sorunlara kendi ifade dilim olan illüstrasyon çalışmalarıyla yaklaşmak ve soyut olan ifadeleri somut bir- esere dönüştürmek şüphesiz benim için en değerli şey.

Bilge Arslan: Bir eseri yaratma süreci nasıl işliyor? Ne tür malzemelerle çalışıyorsunuz?

Alper Bulut: Çok sağlam bir hayal gücü, gözlem ve sabır kesinlikle. Bir çalışmanın ilk eskizi zihnimizdedir. Daha sonra gözlemlediğimiz olaylar ve ifade şekilleri ile eskizler ortaya koymakla devam eder. Bazen günlerce hatta haftalarca ilham ve fikir kovalamakta aslında bu sürecin içerisindedir. Ve saatlerce uğraşılan bir çizimin sonunda emek ortaya çıkmaktadır. Ben dijital tablet ile çizimlerimi gerçekleştiriyorum. Uygulanabilirlik ve sosyal medyaya uyarlanabilirlik açısından bana epey yardımcı oluyor.

Bilge Arslan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? İlham aldığınız sanatçılar var mı?

Alper Bulut: Gündem, toplum ve sorunlar benim çizimlerim için bana ilham kaynağı oluyor. İllüstrasyon çalışmaları fikir açısından özgün olmalıdır. Fakat iyi örnekler ve ünlü sanatçıların çalışmalarındaki çizgi dili ve tekniği incelemekte kesinlikle gelişim süreci içerisinde önemli rol oynadığına inanıyorum. Çizgisini beğendiğim sanatçılar arasında ise Steve Cutts yer alıyor.

Bilge Arslan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Alper Bulut: En büyük hayallerimden birisi kesinlikle hatırı sayılır, iyi bir İllüstratör olmaktır. İllüstratör olmak bir tohumun meyve vermeye kadar olan sürecine benzer. Bu emek ve zaman olan bir süreçtir fakat bu süre. benim hayatımın anlamı.

 

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 135. sayısında yayımlandı.