artwork

Keşif: Nurcan Kurt

3 ay önce

0

Freelance tasarımcı ve illüstratör Nurcan Kurt, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Freelance illüstratör Nurcan Kurt, 1999 Ankara doğumlu. Ankara güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimini ise Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi – Grafik Tasarım Bölümünde tamamlad1. Şu anda illüstratör olarak kariyerine devam etmekte.

Nurcan Kurt

Campaign Türkiye: Çizimle ilk tanışmanız ne zaman oldu?

Nurcan Kurt: Genellikle herkes gibi ben de küçük yaslarda başladım çizmeye. Benim ilgim ablamın sayesinde oldu. O kadar güzel çizim yapardı ki ona hayran kalır, ben de elime kâğıt kalem alırdım. Benim çocukluk aşkım ablam ve onun resmi olan tutkusuydu. Böylelikle başlamış oldum ben de. Ortaokuldayken resim öğretmenim hafta sonları okulda kurs vermeye başlamıştı. Ona gidip gelmeye başladım. Sonra tesadüfen atölyesindeki dergilere bakirken “Ankara’da Güzel Sanatlar Lisesi” başlığı gözüme çarptı. Nedir, ne değildir derken Güzel Sanatlar Lisesinde buldum kendimi. Sonra da devamı geldi..

Campaign Türkiye: Kendinizi konumlandırmanız bir tarzı var mi? En çok ne tür şeyler çizmekten keyif alıyorsunuz?

Nurcan Kurt: Elbette çizimime bakan birinin onun benim isim olduğunu bir bakışta anlaması en çok istediğim ve önem verdiğim şeylerden biri. Bu yüzden kendi dilimi oluşturmak için elimi hep sıcak tutmaya özen gösterdim. Hâlâ bu benim için çok önemli. Özellikli kâğıt kalemden dijital mecraya geçerken bu durum beni çok zorladı. Uzun süre kâğıt kalemde bulduğum dili aradım, yeni şeyler denedim çok defa. Hâlâ deniyorum fakat bunu artık daha bilinçli yapıyorum diyebilirim. Yani evet burası benim oyun alanım diyorum ve denemekten, yanılmaktan korkmuyorum.

Çizdiğim şeylerin bir hikayesi olmasını seviyorum. Bazen o hikayeyi sadece ben biliyor oluyorum. Bu yarattığım şeyle
benim aramdaki bir sır gibi. Kimi zaman okuduğum kitaptaki beni etkileyen sahneleri, kimi zaman ‘su aralar nasıl hissettiğimi’ resmetmek bana keyif veren şeylerden bazıları. Geleneksel malzemeler kullanmayı çok özlediğim zamanlar oluyor bu yüzden elimin altında hali hazırda bekleyen eskiz defterim oluyor hep.

Campaign Türkiye: Bir eseri yaratma süreci nasıl isliyor? Ne tür malzemelerle çalışıyorsunuz?

Nurcan Kurt: Artık sadece dijital ortamda üretimlerimi gerçekleştiriyorum. Fakat burada da geleneksel gibi çalıştığım için genellikle anlaşılmayabiliyor dijital teknikte çalıştığım. Bundan memnunum çünkü geleneksel teknikte yapılan bir çizimin çok daha farklı tatta olduğunu düşünüyorum. Buradan çok uzaklaşmak istemiyorum açıkçası. Geleneksel malzemeler kullanmayı çok özlediğim zamanlar oluyor bu yüzden elimin altında hali hazırda bekleyen eskiz defterim oluyor hep. Bazı zamanlarda da fikir aşamasında kullanıyorum. Yaratım sürecim genellikle, kabataslak kafamda belirlediğim şeyi, onun için düşündüğüm renk paletini hazırlamakla başlıyor. Çizdiğim şeylerin bir hikayesi olmasını  seviyorum demiştim bir önceki soruda. Bunun için en önemli bulduğum şeylerden biri renkler. Kafamda belirlediğim şeyin temasına göre bir palet çıkarıp direkt başlıyorum. Zaten başladıktan sonra devamı geliyor genellikle sanırım, çok fazla düşününce yaratım süreci benim için daha zor bir hal alıyor.

Campaign Türkiye: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? ilham aldığınız sanatçılar var mi?

Nurcan Kurt: Aslında hayatin akışında olan her şey ilham kaynağı olabilir gibi geliyor. Sadece Fransız animasyonların tarzımı belirlemek ve yaratıcılık konusunda bana çok katkıs1 olduğunu söyleyebilirim. Belki belli başlı söyleyebileceğim şey bu olabilir ilham konusunda. Elbette ilham aldığım sanatçılar da var hemde çok fazla. Hayranlıkla bakıyorum işlerine. Sanat tarihinden Henri de Toulouse-Lautrec, Egon Schiele gibi isimler ilham aldığım sanatçılardan bazıları. Günümüz sanatçılarından sosyal medyadan takip ettiğim isimler de var elbette; Francisco Fonseca, Ruprecth von Kaufmann, Nicholas Hely Hutchinson, Chris Sickles, Andrea Calisi, Tomas Sanchez… gibi daha birçok ismi hayranlıkla takip ediyorum.

Campaign Türkiye: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Nurcan Kurt: Sanırım Hayatımın sonuna kadar aynı hevesle çizim yapmaya devam etmek ve bununla geçimimi sağlıyor olmak en güzel hedef olur benim için.

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 137. sayısında yayımlandı.