artwork

Keşif: Ceyhun Şen

2 yıl önce

2

Freelance illüstratör / ressam  Ceyhun Şen, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Ceyhun Şen                                                      İllüstratör – Ressam

İllüstratör/ressam Ceyhun Şen, 2009 yılından bu yana çocuk yayıncılığı, çizgi film ve mobil oyun sektöründe illüstrasyon ve sanat yönetmenliği yapmakta. Tam zamanlı ve freelance olarak birçok farklı projede çalıştı. Geçen süreçte otuzdan fazla çocuk kitabı resimledi. Aynı zamanda 2021’de kurdukları Kidding Box isimli oyun firmasının sanat yönetmenliğini yapmakta.

Burak Becan: İllustrasyona ne zaman ve nasıl başladınız?

Ceyhun Şen: Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Hakan Daloğlu atölyesinde klasik resim eğitimi aldım. Okul dönemimin çok öncesinde karikatüre çok büyük ilgim vardı. Aldığım eğitim önceki dönem ilgilerimle harmanlandığında şu anki illüstrasyon tarzımın temelleri oluştu diyebilirim. Dijital boyama ile 2007 de tanıştım. Bu da illüstrasyona yavaş yavaş geçiş yapmama aracı oldu.

Burak Becan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? İlham aldığınız sanatçılar var mı? 

Ceyhun Şen: Profesyonel olarak tasarım, sanat üretimi olan herkeste olduğu gibi ilham bekleme gibi bir lükse sahip değilim. Fakat benim için kişisel çalışmalarımda şu şekilde işleyen bir süreç oluyor; Çalıştığım proje üzerinde mesai sarf ederken aklıma gelen fikirleri ya not ederim ya da hızlıca eskizlerini alırım. Bambaşka bir konu üzerinde çalışırken aklınızın bir köşesinde duran fikirleriniz olgunluk kazanabiliyor. Bir de tamamen kişisel çalışmalar yapmaya ayırdığım günlerde boş sayfaları rastgele lekelerle doldururum. Bir miktar süre geçtikten sonra o lekeler aklımda yeni kompozisyonlara ve karakterlere dönüşüyor ve bir sonraki kişisel çalışmamın zeminini oluşturuyor. İlham aldığım, etkilendiğim çok sayıda sanatçı var. Hepsini yazsam muhtemelen sayfalar dolusu isim olur fakat En çok etkilendiğim isimler Gustav Klimt, Caravaggio, Van Gogh, Roger Olmos, William Joyce diyebilirim.

Burak Becan: Kendinizi konumlandırdığınız bir tarz var mı? En çok ne tür şeyler yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Ceyhun Şen: Kendimi konumlandırdığım bir tarz olduğunu söyleyemem. Zaman içerisinde gelişen ve form değiştiren bir stilizasyon ve boyama üslubuyla çalışmalarımı ilerletiyorum. Genelde figür odaklı ve duyguları yansıtmayı hedefleyen çalışmalar yapmaktan keyif alıyorum.

Burak Becan: Son dönemde bir çok İllüstratörün NFT için tasarımlar yaptığını görüyoruz. Sizin böyle bir düşünceniz var mı? NFT dünyası ve bu dünyanın geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ceyhun Şen: Nft dünyaya duyurulduğunda tüm sanatçı arkadaşlar gibi beni de heyecanlandırmıştı fakat kısa süre içerisinde sanatsal üretimi desteklemeden ziyade sürdürülebilirliği pek de olmayan garip bir sisteme evrildiğini düşünmeye başladım. Nft işlerine büyük emek harcayan çok sayıda arkadaşım var hepsine de saygı duyuyorum ama şu an kişisel çalışmalarım için emek harcamaya değer bir alan olduğunu düşünmüyorum.

Burak Becan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Ceyhun Şen: Her zaman için bir önceki çalışmamın ötesine geçebilen, sanatsal  değeri yüksek çalışmalar üretebilen bir sanatçı olma hayali kuruyorum ve bunun için hergün çabalıyorum. Bu hayalin neresinde olduğumu bilemiyorum ama bu sürecin hissettirdikleri beni mutlu ediyor.

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlandı.