artwork

İşleri büyütmenin yolu dijital pazarlamadan geçiyor

8 sene önce

0

Bugünlerde hemen hemen her sektörde ve her ölçekteki firmanın aklında “İşimi nasıl büyütürüm?” sorusu var. VizyonMedya Ajans Başkanı Nihat Kılıç markalaşmanın ve işleri büyütmenin yolunun dijital pazarlama faaliyetlerinden geçtiğini söyledi.

Dijital dünyada büyük küçük bütün firmalar için birçok fırsatın olduğunu söyleyen Nihat Kılıç dijital platformlarda ekonomik bütçelerle harika sonuçlar yakalanabileceğini belirtiyor.

Türkiye’de 2013 yılında 1,169 Milyar TL internet reklam yatırımı yapıldı. Bunun 587 Milyon TL’si arama motoru pazarlamasına ayrıldı. Bu rakamlar yurt içi ve yurt dışı pazarlarda ticaretini büyütmek isteyen firmaların dijital pazarlamaya verdiği önemi gösteriyor.

Dijital dünyada işlerinizi nasıl büyütebilirsiniz?

Nihat Kılıç

Bu soruya Nihat Kılıç şöyle yanıt veriyor: “Piyasa koşulları çok zorlu ve çok fazla rakip var. Bu koşullarda firmanızı öne çıkarmak zor ama imkânsız değil. Tüketicilerin %80’i ürün ya da hizmet almadan önce internette araştırma yapıyor. Siz de dijital pazarlamaya bütçe ayırarak tam da sizin sattığınız ürün ve hizmetlere ilgi duyan hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Üstelik sadece web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriler için ödeme yaparsınız.”

Hızlı ve ekonomik şekilde işleri büyütmek için hangi dijital pazarlama platformlarını kullanmalısınız?

1- Google’da Arama Reklamları;
Google’da ürün ve hizmetlerinizle ilgili kelimelerle yapılan arama sonuçlarında çıkan reklamlar.

2- İnternette Görüntülü Reklam;
Hedef kitlenize ilgi duyduğu haber, spor, finans vb. içerikteki 1 milyondan fazla sitede görüntülü reklam gösterimi yapılabilmektedir.

3- Mobil Uygulama Reklamları;
Ürün ve hizmetlerinize ilgi duyan hedef kitlenizin akıllı telefonlarda sıklıkla kullandığı haber, finans, hava durumu, yol durumu vb. içerikteki uygulamaların içinde gösterilen reklamlar.

4- Yeniden Pazarlama Reklamları;
Web sitenizi ziyaret eden ancak bilgi talebi, üyelik, satın alma, form doldurma vb. gerçekleşmesini istediğiniz değerli aksiyonları tamamlamamış kullanıcılara reklamlarınızı yeniden göstermenin ve hedef kitlenize iletişimde kalmanın iyi bir yoludur.

Reklam gösterimlerinin çoğunlukla hedef kitleye yapılması gereksiz maliyetlerin önüne geçiyor

Dijitaldeki gelişmeler ve buna çok hızlı uyum sağlayan müşteriler olunca bu süreç markaları yakından ilgilendiriyor. Dijitalde başarılı olmak giderek önemli hale geliyor. Dijitalde yapılan hatalar markaların itibarını olumsuz etkiliyor. Marka yöneticilerini tedirgin ediyor ve kafalarını karıştırıyor.

VizyonMedya, Online medya planlama, Google Adwords, Arama motoru optimizasyonu (SEO), Sosyal medya pazarlama, Mobil pazarlama, Görüntülü ağ (banner, video) reklamları, Yeniden pazarlama ve Dijital pazarlama danışmanlığı konularında hizmet veriyor.