Hulusi Derici: “Reklam işine aşığım!”

Kuşak Farkı’nın bu ayki konukları M.A.R.K.A. reklam ajansı kurucusu Hulusi Derici ve aynı ajansta reklam yazarlığı yapan Çağrı Çelik. 3 yıllık reklamcı Çelik sordu, “Mesleğe başlayalı 33 yıl oldu ama seninle aynı yaştayım” diyen Derici cevapladı. Bu cevaplardan öne çıkan cümleler şöyle:

“Geçmişe dair fazla soru sorma, ihtiyar reklamcı muamelesinden hoşlanmıyorum. Benim hâlâ çiçeğim burnumda diye düşünüyorum.”

“Halkın beğendiği reklamlar yapmak kolaycılıktır ve kolaydır. Diğer reklamcıların beğeneceği reklamlar yapmaya çalışmak da ahmaklıktır. Zor olan, hizmetinde olduğun markanın ürünlerinin satışını ne tetikler sorusunun cevabını aramaktır.”

“Karşındakinin kulağıyla duyabilmek, gözüyle görebilmek, beyniyle düşünebilmek bu işin en önemli noktasıdır.”

“Reklamcılık da eski tutkulu günlerine dönmeye başladı. İşin başında bu işe aşık ve yeni bilgiye aç kurucuların olduğu ajanslar dünyada da prim toplamaya başladı.”

“Yetenek yetmez. Coşku ve tutkuyla çalışmak, her gün yeni bir bilginin peşine düşmek gerek. Ben niye hâlâ 53 yaşında mesleğimle ilgili, insan psikolojisiyle ilgili günde 60-70 sayfa okuyorum?”

“Reklamcılık ödüllerine katılmayı hiç düşünmüyorum. Çocukluk hastalıklarımı atlattım.”

“Reklamcılar kendilerini eğlence sektöründe sanıyorlar. Komiklikler yapalım, şarkılar türküler çığıralım filan diye düşünüyorlar. Halbuki reklam, markalama, pazarlama işi ciddi bir iştir.”

Haberin tamamı Campaign Türkiye Ağustos sayısında.

Ağustos sayısındaki diğer başlıklar için tıklayın…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.