Her 1 TL’nin yarısı dijitale

Geçtiğimiz ay tüm sektör derneklerinin işbirliği ile Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre dijital 2020 yılının tamamında da, ilk 6 aylık rapora benzer şekilde, %54’lük pay ve yaklaşık 7,5 milyar TL yatırım ile pastadan en büyük payı alan mecra oldu.

Çoğu pandemi ile geçen 2020 yılında içerik tüketiminin daha da arttığı dijital medya, reklam yatırımı anlamında da önceki yıla göre %39 büyüyerek, reklam verenin de reklama yatırdığı her 1 Lira’nın yaklaşık yarısını aldı ve 7 milyar 538 milyon TL’lik bir büyüklüğe erişmiş oldu. Dünyada da 2020 yılında medya yatırımlarının %52’sinin dijital mecralara yapılmasından hareketle Türkiye’de dijitalin gelmiş olduğu noktanın global ortalamayla oldukça paralel olduğunu söyleyebiliriz ancak Türkiye, medya yatırımlarının GSYH içindeki oranı anlamında hala en düşük ülke konumunda. Bu da bize hala yaklaşık 2,5 katlık bir büyüme potansiyelimiz olduğunu göstermekte.

Raporun detaylarına gelecek olursak, en büyük payı 2,8 milyar TL ile yine arama motoru almış durumda. Reklamverenin ilgisinin gün geçtikte arttığı video reklam yatırımları yüzde 61’lik büyümeyle 1,5 milyar TL’ ye ulaştı, 2020’nin bir diğer yıldızı influencer yatırımları %60 büyüme ile 240 milyon TL’ye ulaştı.

2021’de de birçok işletme ve marka dijital mecralardaki varlıklarını artırarak sürdüreceklerdir. KOBİ’ler başta olmak üzere artık birçok işletme, dijital pazarlamada doğru stratejiyi belirleme ve etkili adımlar atma konusunda çaba göstermeye devam edecek.

Burak Yılmaz

IAB Genel Sekreteri

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.