artwork

Google, YouTube izleme trendlerini sunmaya başladı

9 yıl önce

0

Google, Trendler sayfasına YouTube izleme trendlerini de ekledi. Google, YouTube trendlerini ilk olarak Mart 2013’te izlemeye başladı. Şimdiyse Google Trends, önemli bir değişiklikle ilk defa search (arama) dışında bir platformun trendlerini sunmaya başladı.

YouTube Trendleri, şimdilik günlük 200 video’ya kadar sonuç gösterebiliyor. Güvenli arama filtresini kapattığımızda örneğin son 24 saatte 54, 10 Kasım’da da 111 video yer alıyor. Ayrıca YouTube Trendlerinde şimdilik sadece ABD sonuçları bulunuyor ama Google, yakında diğer ülkelerin YouTube Trendlerinin de sunulacağının bilgisini veriyor. Uygulama ayrıca mobil arayüzü de destekliyor.

Sektörel açıdan, reklamverenler bu özellik Türkiye’de de aktif olduğunda sadece kendi hesaplarına dair istatiki bilgiyi ulaşmanın ve yorumlamanın dışında artık genel Türkiye’nin trend olan videolarına da erişebilecekler. Bu da tabii yönelimleri algılamada ve o yönelimleri reklam stratejilerinde kullanmada önemli olabilecek.

http://www.google.com/trends/hotvideos

 

 

Eren Caner/ www.erencaner.com.tr

 

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner