artwork

Facebook mobil ödeme sistemi yenilikleri

11 yıl önce

0

Dijital ajans dünyasında olanlar bilirler; yaklaşık 2-3 sene önce başlayan ve hala gerçekleşmeyen bir söylenti vardır.

Şu an için arkadaşınızın, sevgilinizin duvarına oyuncak ayı, pasta vs. göndermek gibi gereksiz işlerde kullanılan ve kredi kartı ile satın alınan Facebook kredileri, Facebook’un Visa/ MasterCard ile anlaşmasıyla bir para birimi haline gelecekti ve kullanıcılar f-ticaret (sosyal ticaret) deneyimi yaşayarak Facebook kredileriyle markaların f-ticaret uygulamalarından alışveriş yapabilecekti. Özellikle beklediğim alan ise, x markanın bir kampanyasında FB kredisi hediye edebilmesi ve kullanıcıların bu markadan kazandığı kredileri y markanın uygulamasında harcayabilmesi gibi bir gelişmeydi. Fakat son söylemler FB’nin Visa/ MasterCard ile anlaşamadığı yönünde.

Şimdi bu alanda başka bir gelişme söz konusu. Facebook Paypal, Stripe, Braintree gibi şirketlerle iş ortaklığına giderek Autofill yani otomatik tamamlama özelliğini getiriyor ve mobil ödeme alanına göz kırpıyor. Autofill ile Facebook hesabında kredi kartı bilgileri kayıtlı kullanıcılar bu özelliği kullanan şirketlerden alışveriş yaparken Autofill tuşuna basarak ödeme bilgilerini Facebook’tan çekebilecek, kredi kartı bilgilerini girmesine gerek kalmayacak.

Facebook’un bu gelişmeyle üstlendiği bu ara rolle özellikle küçük ekranlı mobil cihazlarda nispeten zor olan mobil alışverişi kolaylaştıracak ve kendisini e-ticarete, f-ticarete kısmen dahil edecek. Ayrıca Facebook bu özellikle kullanıcıların satın alma davranışlarını tanıyabilir ve ileride online alışverişe güzel istatistikler sunarak bu alana yeni bir boyut kazandırabilir. Bunu yaparken şimdilik ortak olduğu Paypal gibi şirketlere rakip de olabilir.

Fakat sık sık dile getirilen “Facebook kişisel bilgilerinizi satıyor” gibi söylentilerle Facebook’a karşı duyulan güvensizlik, bu ara servisin kullanımında çekince yaratabilir. Özellikle Türkiye’de e-ticaret’in başladığı yılları hatırlarsak, neredeyse kimse internetten bir şey almak istemiyordu, ya elime ulaşmazsa korkusu yaşıyordu. “Facebook kredi kartı bilgilerimizi, neleri satın aldığımızı öğrenip üçüncü şirketlere satıyor” gibi haberlerle benzer bir güvensizlik Facebook için de söz konusu olabilir.

Eren Caner / erencaner.com.tr

——————————————————————————————

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner