artwork

Dijital reklamcılığın 3. dalgası perakende medya daha yeni başlıyor!

6 ay önce

0

Modern pazarlama kurgularının odağı “Müşteri”dir. Ancak markaların aklında her zaman doğru müşteriye, doğru kanalda, doğru zamanda ulaşılıp ulaşılmadığına dair birçok soru vardır. Müşteri odaklı kampanya yolculuğu, müşterinin satın alma alışkanlıklarını anlamakla ve reklamı doğru müşterinin karşısına çıkarmakla başlar. Televizyon, radyo, açık hava gibi çok tercih edilen geniş kitle hedefleme araçları, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi 3.taraf verilerden yararlanarak yapılan hedeflemeler artık bu soruları yanıtlamaya yetersiz kalıyor. 

Perakende Medya, Google’ın 3.taraf veri kullanımını kaldıracağını açıklaması ve pandemiden sonra e-ticaretin yükselişi ile tam da bu noktada hayatımıza girdi. 

Perakende Medya’nın Amerika’daki en büyük temsilcisi Amazon, Perakende Medya’yı “Bir perakendecinin medya ağına yerleştirilen gerçek reklam olarak tanımlıyor. Bu tanım tam olarak hangi medya alanlarını kapsıyor, gerçek reklam ne demek?

Perakende Medya, müşterinin satın alma yolculuğuna katkı sağlamak ve müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla perakendecinin satın alım verisinden yararlanarak, perakendecinin reklam alanlarında müşteriye özel reklam ve kampanya gösterimi sağlar. Bu reklam alanlarının ilki mağazalar olmak üzere, perakendecinin e-ticaret Websitesi veya App’i de olabilir. Dünya çapında Perakende Medya’nın bu tanımı kullanılsa da burada bahsedilen medya ağının çok daha genişletilebileceğini görüyoruz. Streaming TV iş birlikleri, Influencer iş birlikleri, programatik açık hava yayınları gibi birçok mecra Perakende Medya ekosistemine günümüzde dahil olmaya başladı bile. 

 Şimdiden Amerika’da 45’ten fazla Perakende Medya Ağı mevcut, Avrupa’da markaların %92’si ajansların ise %74’ü Perakende Medya şirketleri ile iş birliği halinde, Türkiye ise henüz adaptasyon ve öğrenim evresinde.  Araştırmalara göre bu yeni sektör Google ve Facebook gibi şirketlerle yarışma potansiyeline sahip, geleneksel TV reklam harcamalarını ise 2026 senesinde yakalayacak gibi gözüküyor. Perakende Medya daha yolun başında, ancak treni kaçırmamakta fayda var!

Kına Demirel

IAB Perakende Medya Çalışma Grubu Başkanı 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!