Biz de geri çağırabileceğiz

RAPEX (The Rapid Exchange of Information System), ilaç ve gıda ürünleri haricinde tehlike içeren ürünler için Avrupa acil uyarı sistemidir. Bir birlik ülkesinin resmi kurumları belirli ürünlerin tehlikeli olduğuna dair bir bilgi tanımladığında, bu ürünlerin piyasada satışını sınırlamak veya durdurmak amacıyla sistem, diğer Avrupa ülkelerinin resmi kurumları ve Avrupa Komisyonu arasında hızlı dolaşımını sağlar. Avrupa Birliği ülkeleri ve EEA ülkeleri, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’in dahil olduğu bu sistemle AB tüketicileri koruma anlamında başarılı sonuçlar alıyor. Bu sistem sayesinde, AB üyesi herhangi bir ülkede, tehlikeli bir ürün tespit edildiğinde diğer ülkelerle hızlı bilgi alışverişi sağlanıyor.

Türkiye’de bu husus, 2002 yılından beri uygulamada olan ve ürün güvenliği sisteminin temelini oluşturan “Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun” kapsamına giriyor. Ancak bu kanun, değişen ticari hayat ve tüketici haklarına yeni yeni bakış açılarının ortaya çıkması karşısında güncellemeye ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla Türkiye eski kalmış bu düzenleme ile RAPEX’e dahil olamıyor.

İmalatçılar ve dağıtıcıların pazarda sadece güvenli ürünlerinin bulunmasına ve ilgili tarafların pazardaki bir ürünün tehlikeli olduğunu fark ettiklerinde, söz konusu ürünü, oluşturduğu sorunları ve ürünü bulmak için gerekli bilgiyi açık bir şekilde tanımlayarak, yetkililere hemen haber vermelerine dayanan bu sistem, geçen yıl Başbakanlığa sunulan “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” ile Türkiye’de de kurulacak. İlgili kurumların ve bakanlığın üzerinde halen çalıştığı taslak yasalaştığında, zamanında gerekli beyanları yapıp, ürünü geri çağırma dahil, gerekli tedbirleri alan iktisadi teşebbüslerin cezalandırılmamasına dayanan bir sistem kurulacak. Tüketici olarak bizler de haber sitelerinde büyük firma ve markalara dair gördüğümüz ‘geri çağrıldı’ haberlerini bizzat yerli ürünler için de görebileceğiz.

 

Av. Erdal Aksu

HukukiBoyut

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Temmuz 2016 tarihli sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.