Bayi kanalı ile yapılan işlemler

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye’de en etkin şekilde çalışan düzenleyici kurumların başında gelir. Kurumun almış olduğu kararlar hepimizi doğrudan etkileyen kararlardır. Zira hepimiz bir şeylere aboneyiz.

GSM, sabit telefon, internet, kablolu yayın ve uydu yayını gibi abonelik sistemi ile çalışan ve lisans veya imtiyazlar ile milyonlarca tüketiciye ulaşan özel şirketlerin denetleme, buna ilişkin karar ve yaptırımlar alma erki de Bilgi Teknolojileri Kurumu’na aittir.

Ne abonesi olursak olalım, genel tüketici davranışı olarak bizler her zaman her şeyden şikayetçiyizdir. Telefonumuz çekmez, internetimiz yavaştır ya da kotası çabuk dolar. Milyonlarca abonesi olan bu özel şirketler, abonelik sistemlerini bayi ağları ile kontrol ederler ancak nedense tüketici gözünde bayiler satış esnasında birer melek şikayet esnasında ise birer canavardır. Şikayeti çözmemek ya da isteği yerine getirmemek için direnen mekanizmalar olarak görürüz bayileri. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da işte tam bu noktada şirketlerin tüketici ile karşı karşıya kalmak zorunda olan en son noktaları olan bayilerinin hareketlerini düzenleyici bir takım kararlar alır.

En son alınan aşağıdaki  kararı ile Kurum, bayilere biraz daha sorumluluk yüklemiştir.

Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilere, bayi kanalı ile yapılan işlemlerde (tarife/paket/katma değerli hizmet alımı veya değişikliği, fesih talebi, cihaz ekipmanlarının teslimi vb.), abonenin ispatlanabilir irade beyanının (SMS, e-posta, belge vb. yöntemlerle) alınması, yapılan işlemlere dair ispatlanabilir nitelikte belge ve/veya bilgilerin (SMS, e-posta, belge vb. yöntemlerle) aboneye verilmesi ve tüm bunların 6 ay içerisinde tamamlanması hususlarına karar verilmiştir.

Eğer bu yapılanma gerçekleşirse, ben kutumu iade etmiştim aslında, ben hattımı kapattırmıştım ama kapatmamışlar, yetkili servis kabloyu değiştirmişti ama olmamış gibi serzenişler biraz daha azalır.

Av. Erdal Aksu

HukukiBoyut

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.