Nasıl vatandaş olurum?

Son günlerde ülkemizde ve komşu coğrafyalarda yaşanan olumsuzluklar insanların aklında yaşadıkları ülkeyi değiştirme fikrini doğurdu

Herkes çevresinde Avrupa ve Amerika’da oturma izni veya vatandaşlık kazanma şekilleri araştırması yapan arkadaşlar ile karşılaşmıştır. “Hangi ülke ne kadarlık yatırım ile vatandaşlık veriyor” veya “gayrimenkul alsam oturma iznim olur mu” gibi sorular sıklıkla medyada bile kendine yer bulur hale geldi.

Ülkemizde, yurt dışında yaşam hayalleri kuran böyle bir kesim varken ülke dışında birçok kişi de Türkiye’de vatandaşlık kazanmanın hayallerini kurmakta. Bu konuda yapılan düzenlemeler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanım şekilleri de genişletilmiştir. Herkesin bildiği doğum, evlilik gibi standart vatandaşlık kazanım şekillerinin dışında istisnai vatandaşlık kazanma şekillleri de artık mümkündür. İstisnai kazanım şekilleri ayrıntılı olarak ilgili mevzuatta yer almaktadır. Aşağıda ise bahsettiğimiz hayallerde yer alan kazanım şekillerinin Türkiye versiyonlarına değineceğiz;

  • Minimum 2.000.000 USD sermaye yatırımı gerçekleştirmek,
  • Minimum 1.000.000 USD tutarında taşınmaz satın almak ve tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koymak,
  • Minimum 100 kişilik istihdam oluşturmak,
  • Minimum 3.000.000 USD tutarında mevduatı üç yıl hesapta tutma şartıyla bankaya yatırmak,
  • Minimum 3.000.000 USD tutarında devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak,
  • Minimum 1.500.000 USD tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı almak ve üç yıl süreyle bunu elinde tutmak.

Görüleceği üzere, ülkemiz de yatırımın önemi doğrultusunda mevzuatlarını güncelleyerek vatandaşlık edinim şekillerini revize etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu isteyenlere duyurulur!

 

Av. Yunus Çelikbiz

HukukiBoyut

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.