Çocuk programlarındaki reklamlara kısıtlama

2018 yılının ilk çeyreğinde “Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te ve yılın son günlerinde de “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te yapılan değişiklikler ile çocuklara yönelik hazırlanan televizyon ve radyo programlarında ve münhasıran çocuklara yönelik tasarlanan diğer her türlü mecrada bazı gıdaların reklamının yapılmasına kısıtlama getirilmiştir. 

Sağlık Bakanlığı, ürünleri 3 ana kategoriye ayırmıştır:

1. Çocuk Programlarında Reklamına İzin Verilmeyecek Gıdalar (Kırmızı Kategori),

2. Reklamına Belirtilen Kriterlere Uyulması Halinde İzin Verilecek Gıdalar (Turuncu Kategori),

3. Reklamına İzin Verilen Gıdalar (Yeşil Kategori) 

Buna göre, çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarının başında, sonunda veya program esnasında ve münhasıran çocuklara yönelik tasarlanan diğer her türlü mecrada Kırmızı Kategori’de bulunan gıdaların reklamının yapılması yasaklanmıştır. Kırmızı Kategori’de bulunan gıdalara örnek olarak; “Çikolata ve Şekerler, Gofretler, Kekler, Tatlı Bisküviler, Çikolata Kaplı Bisküviler, Cipsler, Meyve Suları ve Enerji İçecekleri” gösterilebilir.

Ayrıca Kırmızı Kategori’deki ürünlerin satışını artırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, ürünle birlikte çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik hediyeler verilemez ve benzeri hiçbir pazarlama tekniği uygulanamayacağı da düzenlendi.

Turuncu Kategori’de (kahvaltılık gevrek, yoğurt, kefir, peynir, ekmek, makarna gibi…) yer alan gıda maddeleri için bazı kriterler belirlendi ve bu kriterlere uymamaları halinde onların da çocuk programlarıyla birlikte reklamı yapılmamasına karar verildi. Bu ürünlerin ticari iletişimine dönük denetimlerin başlaması için iki yıllık geçiş süreci öngörüldü.

Yeşil Kategori’deki (et, tavuk, balık, sebze, meyve, sütlü içecek gibi) ürünlerin reklamına ise kısıtlama getirilmedi.

Av. Yunus Çelikbiz

HukukiBoyut

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.