artwork

YouTube’da en çok ne izliyoruz?

11 ay önce

0

Pandeminin etkileri dijital dünyaya ve özellikle de YouTube’a yansıdı. YouTube Culture and Trends Raporu* YouTube’un son dönemde ne kadar yükselişe geçtiğini istatistikleriyle ortaya koydu. Peki ama hangi içerikler daha fazla izleniyor? Markaların izleyicileri etkileyebilmek için nelere dikkat etmesi gerekiyor?

YouTube Shorts, oyun ve dizi dünyası zirvede
YouTube Culture & Trends ekibi, içerik üreticilerinin videolarını inceledi.** Oyun dünyası ön plana çıkan alanlardan biri oldu. Hikâye anlatımı açısından da oldukça zengin içerikler üretilebilen oyun dünyası, izleyicileri de oyunların birer parçası hâline getirmeyi başarıyor. Yılın en çok izlenen videolarına baktığımızda bunun neredeyse yarısı dizi içeriklerinden oluşuyor. İzleyicilerin pek çoğu artık sevdikleri dizileri, şovları TV yerine YouTube’dan takip ediyor. Bunun yanı sıra, video izlemenin ve içerik oluşturmanın yeni ve hızlı yolu olarak tanımlanan YouTube Shorts ile oluşturulan içerikler de YouTube’da en çok izlenen videolar arasında yer alıyor.

Markalar YouTube reklamlarında nelere dikkat etmeli?
YouTube içerikleri markalar için de önemli bir gelir kaynağı. Markaların YouTube reklamlarında en çok dikkat etmeleri gereken şey “markalaştırma” konusu.*** Google’ın 25 binden fazla YouTube reklamında analiz ettiği üzere ilk 5 saniye içerisinde markayı görmek izleyicinin markayla bağ kurmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple reklamlarına logolarıyla başlayan markaların etkili bir strateji izlediğini söylemek mümkün. YouTube izlenmelerinin %95’i ses açık şekilde gerçekleştirildiğinden işitsel kodları da göz önünde bulunduran markalar ön plana çıkıyor. “Markalaştırma” sadece logoyla olmak zorunda da değil, markayla bütünleşmiş renk, hikâye, ses ve isim de reklamın başarısını artırıyor. Dolayısıyla başarıya ulaşmak isteyen markaların, işitsel ve görsel ögeler kadar hikâyeye de önem göstermesi gerekiyor.

(*): “YouTube Culture and Trends Raporu: Türkiye’de ve dünyada videoların geleceği” (Think with Google).

(**): “Türkiye Top 10 YouTube listeleri hakkında bilmeniz gereken 3 şey” (Think with Google).

(***): “YouTube’da öne çıkmak için marka öğeleri nasıl kullanılır?” (Think with Google)


Timur Altop

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.