artwork

Yeni teknolojiler fırsatlarla geliyor

4 sene önce

0

Gelişen yeni teknolojileri ve trendleri takip ederek tüketicilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılamaya ve en iyi deneyimi sunmaya odaklanmak, markaların başarısındaki en belirleyici etkenlerden olmaya devam ediyor.

Teknoloji dünyasının her yıl merakla beklediği buluşmalardan Google I/O Geliştiriciler Konferansı, bu yıl da çok heyecan verici açıklamalara sahne oldu. Etkinlikte sadece geliştiriciler ve tüketiciler için değil, pazarlama profesyonelleri ve markalar için de önemli fırsatlar içeren yeniliklerden söz edildi.

Gelecek dönemi etkileyecek söz konusu yeniliklerin en başında yapay zekanın gücünü telefona taşıyan yeni modellemesi sayesinde, kullanıcı taleplerini gerçek zamanlı işleyip çok hızlı cevap verebilen yeni nesil Google Asistan geliyor. Heyecan verici yenilikler arasında online alışverişlere yepyeni bir boyut getirecek olan gelişmiş artırılmış gerçeklik uygulamaları da yer alıyor. Bu uygulamalarla bir ayakkabıyı ya da koltuk takımını satın almadan önce gerçek ortamda nasıl görüneceğini, akıllı telefon ekranında üç boyutlu ve gerçek ortamla entegre bir şekilde canlandırmak mümkün.

Görsel arama aracını çarpıcı özelliklerle yeni boyutlara taşıyan ve akıllı telefon deneyimine daha da entegre olan Google Lens gibi özelliklerin sayesinde tüketiciler aradıklarına benzer ürünleri çok daha kolay bulabilecek. Aynı özellikten yararlanarak bir lokanta menüsünde en çok tavsiye edilen seçenekler de anında görülebilecek.

Tüketicilerin bu yenilikçi teknolojileri hızla benimsemesiyle yakın gelecekte alışveriş ve arama deneyimlerini kullanıcısına sunan ve hikayesini bu araçlardan yararlanarak anlatan markalar fark yaratacak. Özellikle perakende alanının birçok yenilikçi ve yaratıcı uygulamaya sahne olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Özetle mevcut ve yeni teknolojilerin sunduğu imkanlar sayesinde, önümüzdeki dönemde de içerik sunumundan ürün ve hizmet tüketim alışkanlıklarına ve iş yapma biçimlerine kadar yeni değişikliklere tanıklık etmeye ve uyum sağlamaya şimdiden hazır olmakta fayda var.

Bülent Hiçsönmez

Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.