artwork

Tüketiciyi anlamak kalıcı fark yaratacak

4 yıl önce

1

Herkes için öğretici bir süreçten geçiyoruz. Büyük çoğunlukla evde kaldığımız, çalışmaya uzaktan devam ettiğimiz bu geçici dönemde hepimiz yeni şeyler öğrenmek, yeni fikirler ve bakış açıları geliştirmek için çaba harcıyoruz.

Dijitalleşme bu zorlu dönemde büyük bir hız kazandı ve her sektörde işlerin kesintisiz şekilde sürdürülebilmesini sağladı. Dijital çözümlerin, teknoloji altyapılarının, online araç ve platformların ve tüm bunları etkin kullanma becerilerinin önemi çok net görüldü. Tüketicilerin değişen rutinlerini anlamanın, gereksinimlerine en hızlı ve doğru biçimde yanıtlayarak onlara destek olabilmenin yolu dün olduğu gibi bugün de, değişen trend ve ihtiyaçlara ilişkin verileri doğru okumaktan geçiyor. Bu elbette sadece satış odaklı bir bakış açısından ibaret değil. Markalar için müşterilere, çalışanlara ve tüm paydaşlara yardımcı olmak, onları bilgilendirmek, destek vermek, onlarla iletişim ve etkileşimleri olabildiğince hızlı ve kolay hale getirmek temel bir öncelik durumuna geldi.

Perakende alanında kullanıcıların dörtte üçünün mobil alışverişte hızlı deneyim sunan siteleri veya uygulamaları tercih ettiğini düşündüğümüzde, müşterilere sağlanan hız ve kolaylıkların öneminin bugünlerde çok daha iyi anlaşıldığını görüyoruz. Sunulan online hizmetlerin her aşamasında, altyapıdan tasarıma, ödemeden lojistiğe, hızı ve performansı sürekli ölçmek ve bu sonuçların ışığında sürekli iyileştirmeler yapmak büyük faydalar sağlıyor. Bu yönde atılacak adımlar, hem bu dönemde hem de salgın sonrası normale dönüş sürecinde kolaylaştırıcı, anlamlı ve kalıcı etkiler sağlayacaktır.

ABD’de yapılan bir araştırma, tüketicilerin yüzde 50’sinin markaların salgınla mücadele konusunda neler yaptığını, bu dönemdeki dayanışma ve çabalara ne gibi katkılarda bulunduğunu bilmek istediklerini ortaya koyuyor. Dijital mecra ve platformların yanı sıra web siteleri, blog ve sosyal medya hesapları gibi kendilerine ait mecra ve online kanalları, iletişim, destek ve bilgilendirmede etkin şekilde değerlendiren markalar fark yaratacaktır.

Bülent Hiçsönmez
Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.