artwork

Değişen davranışlar ve yeni alışkanlıklar

4 yıl önce

1

COVID-19 koşullarındaki gereksinimler, tüm dünyada dijital dönüşüme büyük bir hız verdi. Bu dönemde dijitalde deneyimli, odaklarını kriz öncesinde de dijitale kaydırmış olan markaların yeni müşterilere ve pazarlara ulaşmayı başardığını görüyoruz.

Bu dönemde örneğin, online alışveriş büyük bir yükseliş kaydetti ve e-ticaretin toplam ticaret içinde %6 civarında olan payı hızlı bir şekilde %20 seviyelerine kadar çıktı. Mayıs 2020 itibarı ile Google Alışveriş reklamlarına tıklamaların bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,5 kat yükseldiğini görüyoruz.

Ayrıca çok sayıda kullanıcı, e-ticaretle ilk kez bu dönemde tanıştı. Online market siparişleri %100 artış gösterdi. Türkiye’deki tüketicilerin %33’ü koronavirüs öncesine göre daha çok alışveriş yaptığını belirtti. Bunun yanında geçtiğimiz üç ay boyunca karantina sürecinin her aşamasında evrilen ihtiyaçları ve alışkanlıkları, arama trendlerinde de gözlemleme şansımız oldu. Örneğin Mart ayında ‘online market’, ‘açık mı’, ‘ekmek tarifi, ‘uzaktan eğitim’ gibi temel gereksinimlere yönelik aramalarda artış gözlemlenirken, normalleşme sürecine adım attığımız Haziran ayında ‘yakınımdaki açık mekanlar’, ‘ikinci el araba’, ‘kamp sandalyesi’ gibi trendler tüketicilerin önümüzdeki yaz dönemini nasıl geçirebileceklerine odaklandıklarını gösteriyor.

Diğer yandan, kullanıcıların medya tüketimi ve tercihlerinde de bu dönemde dikkat çekici değişiklikler görüldü. YouTube platformunun izlenme artışı %31 seviyesinde olurken YouTube’un evlerdeki televizyon ekranlarından izlenme oranı ise %42 oranında arttı. Bu davranış değişiklikleri ve yeni alışkanlıklar tüketiciye nasıl daha etkili ulaşabileceğimiz konusunda da değerli ipuçları veriyor.

Türkiye’deki tüketicilerin %78’i şirketlerin veya markaların mevcut durumdaki tavırlarının gelecekte satın alma alışkanlıklarını etkileyeceğini belirtiyor. Bu yüzden markalar için tüketicilerin anlık ihtiyaçlarını ve değişen davranışlarını yakından takip ederek doğru zamanda doğru yerde olmak bu günlerde çok daha büyük bir önem kazandı.

Bülent Hiçsönmez

Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 101. sayısında yayımlandı.