“Yeni normal?” ve etkinlik endüstrisi…

Milyon yıllık insanlık geçmişine dönülüp bakıldığında kabile savaşlarındaki galibiyetlerden üzüntülere, doğumlardan şaman veya pagan ritüellerine, dini ritüellerden doğanın sunduklarına, mutluluktan üzüntüye değin insan ve yaşamın dokunduğu her noktada önemli bir ritüel olmuş canlı etkinlikler. Yerküre üzerinde milyarlarca etkinlik aslında öte yandan çağdaş pazarlamaya da dev bir imza atmıştır. Deneyimsel, doğrudan, kültür, spor, sanat, fuar, kongre, konferans ve hatta kurum içi pazarlama vb. onlarca etkinlik tabanlı pazarlama iletişimi köprüsü ile milyarlar odaklı sadık bir hedef kitle söz konusu çağımızda.

Sonra bir gün…

Küresel salgın ile birlikte endüstri ve markalar kendilerini ciddi ve hararetli bir tartışmanın içinde buldular “dijital etkinlik” adı altında. Bu alelacele dijital etkinlik dayatması üzülerek ifade etmeliyim ki etkinlik endüstrisi için tam bir dönüşüm gerçekliği değildir. Dijital çok iyi bir çözüm ortağı ve iş geliştirme modelidir etkinlik dünyası için fakat sonuçta 5 duyunun tam olarak tetiklenebildiği ve bireyin bu deneyim sonuçlarını en yüksek oranda anı defterine kayıt edebildiği tek gerçeklik, canlı etkinlik kurgularıdır. “Offline Etkinlikler > Online Etkinlikler” sözünü savunuyor olmam eski gelenek gibi eleştirilse de AI ve VR odaklı deneyimlerin 5 duyu odaklı canlı ekosistemler ile karşılanabilmesi şu an mevcut kuşaklar için mümkün değil. Gelecekte belki, fakat bugün değil… Kim stadyum konseri ile canlı yayın konserini kıyaslayabilir? Kim tadım odaklı yeme ve içme deneyimlerini video odaklı sunumlar ile karşılayabilir? Kim birlikte olmanın dayanılmaz keyfini yalın ve izole edilmiş dijital çözümler ile karşılayabilir? En önemlisi buradan çıkan deneyimlerin milyon yıllık insan ve ihtiyaçlar köprüsünü en azından günümüzde kim yıkabilir?

Milyonlarca kişilik istihdam gücü, 2000’den fazla yan sektörü tetikleyen canlı etkinliklerin büyüklüğünü ve gücünü yok saymak ve kökten değiştirmek mümkün değil.

Eski normal bizler için tek normal ve yeni normal ise bizim endüstrimiz için sadece güvenlik, hijyen ve sağlık regülasyonlarının düzenlenmesidir.

Kutlamaların ve birlikte olmanın dayanılmaz gücü bizim ‘normal’imizdir…

 

Alper Sesli

DPİD 5. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.