artwork

Dijital Pazarlamada Yapay Zekâ Devrimi

4 ay önce

0

PİD’le Pazarlama İletişimi

Geleneksel pazarlama, insanların makinelere talimatlar verdiği kodlanmış algoritmalar üzerine dayanıyordu. Dijitalleşme ile beraber yapay zekânın yükselişi, bu dinamikte köklü bir değişime yol açtı. Artık AI donanımlı araçlar, kendi algoritmalarını tanımlayabilme ve yeni stratejiler geliştirebilme yeteneğiyle donatılmış durumda…

Yaşadığımız bu köklü dönüşüm, pazarlamayı dönüştürmek, daha akıllı ve üretken bir hale getirmek için sınırsız bir potansiyeli ortaya çıkarma gücüne sahip. Yapay zekâ, artık pazarlamacılar için veriye dayalı ve tekrar eden görevleri akıllıca otomatikleştiriyor, maliyetleri azaltıyor ve geniş ölçekte tahminler yapma becerilerini geliştirerek gelir artışını hızlandırıyor.

Toplam sayılar değişiklik gösterse de, yapay zekâ ile ilgili hazırlanan raporlar, görünüşe göre yıllık finansal etkisinin trilyonlarca olacağını kabul ediyor. İstatistiklerle bunu açıklamak mümkün:

  • McKinsey Global Institute, pazarlama ve satış üzerinde yapay zekâ ve diğer analitiklerin yıllık 5,9 trilyon dolara kadar etki edeceğini tahmin ediyor.
  • Marketsandmarkets, AI pazar büyüklüğünün 2027 yılına kadar 407 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.
  • Forbes anketine göre, işletmelerin %64’ü yapay zekanın üretkenliği artırmasını bekliyor.

Özetle, pazarlamada “akıllı otomasyon çağı” başladı ve çoğu pazarlamacı bunu biliyor, uygulamayı deniyor. Ancak bu çağa adapte olmak ve iş süreçlerimize dahil etmek için önümüzde pek çok iş var.

Dijital çağa uyum sağlayan ileri görüşlü kuruluşlar, geliri hızlandırmak ve maliyetleri düşürmek için AI kullanıyor. Bu süreçte ürünleri ve çalışanları için sürdürülebilir rekabet avantajları inşa ediyorlar. Her pazarlamacı dijitalleşme çağını ve bu çağın sektöre, pazarlamaya etkilerini takip etmeli ve kendini buna göre yeteneklerle donatmalı.

Çok iyi kodlanmış olsak da versiyon güncellemelerimizi yapmadığınızda çalışamayız.

“Dijitalleşme ve teknoloji, insanın çok ötesinde… Buna yetişmek ya da anlayabilmek için bugün yaptığımız her işi çağın koşulları doğrultusunda dijitale entegre etmek zorundayız, çünkü dijitalleşme, iş dünyası önde olmak üzere yaşamın tüm alanında kalıcı bir varlık kazanmış durumda.”

Yaprak Yapsan

PİD Asbaşkanı

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 136. sayısında yayımlandı.