artwork

Yeni Nesil İHA…

2 yıl önce

0

İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi son yıllarda sık sık duyduğumuz ve ülkemizin uluslararası arenada adını duyurduğu bir alan haline gelmiştir. İnsansız Hava Aracı teknolojisinden bahsederken ele almamız gereken birden fazla araç çeşidi vardır fakat üniversite ve lise takımlarının ilgilendiği iki çeşit İHA vardır bunlar serbest görev için üretilen İHA’lar ve Savaşan İHA’lar.

Biz İstanbul Teknik Üniversitesi SKY İHA Takımı olarak geleceğin teknolojilerinden biri olan bu teknolojiyi geliştiriyor ve bu alında çeşitli tasarımlarla yenilik katmayı amaçlıyoruz. Takımımız 2020 yılının ağustos ayında kurulmuştur. Şu anda yapısal analiz ve tasarım, aviyonik, aerodinamik ve sponsorluk ekiplerinden oluşan 17 kişilik bir aileyiz. 

Henüz iki senelik bir takım olmamız ve takımımızın pandemi döneminde kurulmuş olması sebebiyle bu yıl ilk yarışmalarımıza katılmak için çalışıyoruz. 

Hazırlandığımız yarışmalar: Temmuz ayında Münih’te düzenlenecek olan AIR CARGO CHALLENGE ve T3 Vakfı tarafından her yıl düzenlenen bu sene de ağustos ayında yapılacak olan TEKNOFEST Serbest İHA görevi yarışmalarıdır. 

AIR CARGO CHALLENGE içeriğinden bahsedecek olursak, İHA’ların ilk yardım amaçlı kullanılmasına yönelik düzenlenen bir yarıştır. Bu yarışma kapsamında ürettiğimiz İHA’nın taşıdığı faydalı yük ile birlikte bir parkuru tamamlanması beklenmektedir. Yarışma, içeriği sebebiyle bizi çok heyecanlandırmaktadır. Çünkü günümüzde İHA’ların genel olarak askeri alanda karşımıza çıkmasına karşıt olarak insancıl amaçlarla da kullanılabileceğini göstermektedir. TEKNOFEST yarışmasında ise İHA’lardan otonom bir uçuş yapabilmesi beklenmektedir.

 Kurulduğumuz günden bugüne yapmış olduğumuz çalışmalar bize çeşitli mühendislik becerileri katmıştır. Aynı zamanda bu takımda harcadığımız vakit bize bir takım olmayı, birbirimizin hatalarını örtmeyi ve zorlukların üstesinden gelmeyi öğretmiştir. 

Edindiğimiz bu tecrübelerin bizi iş hayatına hazırlayarak gelecekte daha donanımlı ve faydalı bireyler olmamız için önemli derecede katkı sağladığını düşünüyoruz. 

Bizim gibi İHA teknolojisi geliştirmek adına çalışan ve çabalayan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyor ve bu zorlu süreçlerde bizi destekleyip sponsorluğumuzu yapan başta Çevre Mühendislik İnşaat San.ve Tic.A.Ş., Vavent Endüstriyel Fanlar, Kaban Makina ve Debisan olmak üzere tüm teknoloji ve öğrenci dostu büyüklerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bize olan güveninizi boşa çıkarmayıp ülkemizi diğer ülkelere en iyi şekilde tanıtacağımıza söz veriyoruz. Gözümüz yükseklerde… 

 

 

 

Edanur ÖZTAŞ, Fatıma Zehra VATAN

İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencileri

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.