artwork

Yemek Sepeti’nden “Allah’ına Kurban” [kampanya öyküsü]

11 sene önce

1

Yemek Sepeti, son reklamıyla bizi ‘kuryelerin bilmediğimiz dünyası’na götürüyor. Yayınlandığı andan itibaren sosyal medyada konuşulmaya başlayan kampanyanın yaratıcı ekibinden; fikrin ortaya çıkışını ve çalışmanın yaratım sürecini anlatmalarını rica ettik. İşte TBWA\ISTANBUL imzalı reklam filmi ve filmin kısa öyküsü:

“Yemeksepeti, bize “hadi artık film yapıyoruz” dediğinde hepimizi sardı bir heyecan. Çünkü yemeksepeti Türkiye’de genç girişimciliğin çok önemli bir örneği, kendi pazarını oluşturmuş bir marka. Biz de “Allah’ına gurban” dedik ve harıl harıl çalışmaya başladık :)

Amacımız; dinamik, sıradışı, eğlenceli yani yemeksepeti’ne yakışır bir film bulmaktı.

Filmin prodüksiyonu için çok yoğun ve özenli bir casting sürecine girdik. Filmde sıradan motorlu kuryeler kullanmak yerine, her bir restoranın kendi dünyasına göre cast bulmaya karar verdik.  Tabii kostümden, motoruna yoğun bir design çalışmasına da başlamış olduk. Adanalı, İtalyan ve Çinli kuryelerimiz onlarca aday arasından seçildi. Adanacı tam bir delikanlı Adanalı gibi, pizzacı Venedikli gondolcu kostumüyle, Çinli elinde china stickleri ve geleneksel çinli kıyafetiyle çekime hazırdı. Tavukçumuza ise peluştan bir tavuk kostümü giydirip, filmin en komik tipini yarattık. Mantıcı teyzemiz ise yöresel kıyafeti ve altında ATV’siyle tavukçuya meydan okudu. Motorları ise her restorana teker teker isim ve logo çalışması yaparak giydirdik.

Ve bir anda kendimizi sabahın dördünde bir Çinli, bir İtalyan, bir Adanalı, dev bir tavuk ve yaşlı bir teyzeyle İstanbul caddelerinde bulduk. Çekim sırasında çok eğlendik. Gecenin geç vakti olsa da halkın yoğun ilgisini gördük.

Film  yayına girdiği andan itibaren sosyal medyada aşırı beğeni gördü. Like’lar, tweet’ler doldu taştı. Bize sonuna kadar güvenen ve destek olan müşterimize, genç yönetmenimiz Can Evrenol’a ve Atlantik Film’e çok teşekkür ederiz.”

Künye:

Reklamveren: Yemeksepeti.com

Reklam Ajansı: TBWA\ISTANBUL

Kreatif Grup Ajans Başkan Yardımcısı: İlkay Gürpınar

Kreatif Direktör: Emre Kaplan

Yaratıcı Ekip: Kerim Gürsel, Şükran Genç

Marka Grubu Ajans Başkan Yardımcısı: Burcu Özdemir Kayımtu

Marka Direktörü: Ayşe Şenünver

Marka Yöneticisi: Melis İnceer

Marka Temsilcisi: Ece Güçük

Stratejik Planlama Ajans Başkan Yardımcısı: Toygun Yılmazer

Stratejik Planlama Direktörü: Tuğyan Çelik

Stratejik Planlama: Nisan Danışman

Ajans Prodüktörü: Ceyda Kayaçetin

Ajans Prodüksiyon Asistanı: Kaan Mestut

Prodüksiyon Şirketi: Atlantik Film Yapım

Yönetmen: Can Evrenol

Post Prodüksiyon: İmaj

Müzik: Ulaş Pakkan & Volkan Akaalp

Medya Ajansı: Tempo OMD

Kullanılan Mecralar: TV