artwork

“Come to Beşiktaş”ı Muhabbet anlatıyor

5 sene önce

0

Geçtiğimiz hafta yayınlanan ve yayınlanmasıyla beraber tüm dikkatleri üzerine çeken, hatta Trend Topic olan Come to Beşiktaş’ı Beşiktaş JK ile çalışan reklam ajansı Muhabbet’ten dinledik

Beşiktaş JK, yayınlamış olduğu yeni iletişim kampanyası “Come to Beşiktaş” ile kısa sürede dikkat çekici bir kampanyaya imza attı. Come to Beşiktaş global arenaya yayılırken kampanyanın perde arkasındaki isim ise geçtiğimiz yıl yine Sessiz Tezahürat ile kendinden bahsettirmeyi başaran: Muhabbet.
Muhabbet Ajans’a bu defa da Come to Beşiktaş filmini sorduk.

Come to Beşiktaş’ı Muhabbet anlatıyor.

Kamer Yılmaz İsterseniz öncelikle Beşiktaş JK ile olan iş birliğinizi sizden dinleyelim…
Muhabbet Beşiktaş JK ile kurduğumuz iş ve gönül birliği modelinde, biz uzun vadeli bir kulüp dönüşüm vizyonunun iletişim ayağını tasarlıyoruz. Dolayısıyla kulübün iletişim ihtiyaçları için oluşturulan klasik anlamda brieflere çözüm üretmek şeklinde değil, önceden belirlenmiş kulüp vizyonuna ulaşmak üzere iletişim fırsatları yaratmak ve bunları değerlendirmek şeklinde çalışıyoruz.
Kulübün inisiyatifiyle hayat bulan Feda temasını biz önce GururLan, ardından da Efendi Beşiktaş ile kulüp değerlerini daha dışa dönük yaklaşımda ifade eden kampanyalarla devam ettirdik. Bu işlerle kulüp adına iletişimin tetiklediği bir kabuk kırma, yenilenme sürecinin vitrinini oluşturduk. Geçtiğimiz iki yılda da, marka tasarımı anlamında kulübün konumlaması, bunların ifadesi olan kurumsal kimlik tasarımı ve bunun fan bazı yönetimi bakış açısıyla oluşturulmuş lansman işlerini iki üç fazda tamamladık. Bu işler reklam ve yaratıcılık yarışmalarında ödüller ve büyük ödüller kazandı.

Kamer Yılmaz Nasıl bir iletişim stratejisi belirlediniz? Çünkü daha önceki kampanyalarda da olduğu gibi Come to Beşiktaş’ta da aslında rakiplerle herhangi bir yarış yok, kendini öne çıkarmak yok. Çok daha farklı bir yol seçilmiş.
Muhabbet Beşiktaş’a, son 2 yıldır yaptığımız gibi, bu sezon başında da 2018 yılı iletişim fırsatlarına dair önerdiğimiz planı sunduk. Bu plan Türkiye’de bildiğimiz kadarıyla başka hiçbir spor kulübünün yaptırmadığı kapsamda olan kamuoyu araştırmaları, anket verileri ve sosyal medya analizlerini baz alarak oluşturduğumuz bir iletişim stratejisine dayanıyor. Bu yıl da Umut Kutlu’nun başında olduğu pazarlama ekibi ve Başkanımız Fikret Orman’ın yorumlarıyla 2018 planımızı son haline getirdik.
Kulüp vizyonunu gerçekleştirmek üzere, en baştan beri Beşiktaş’ın marka konumlamasını rakibi görünen diğer spor kulüplerine karşılık olarak belirlememek gerektiğine inanıyoruz. Biz Beşiktaş’ı Beşiktaşlı olmaya atfedilen değerleri temsil eden yaşam tarzı markalarına karşılık bir marka olarak konumluyoruz. Bu konumlamayı gerçekleştirmek üzere markanın hem fanı hem de müşterisi olan taraftarların nabzını tutarak onlarla el ele, bu yolculuğu gerçekleştirmeyi planladık. Beşiktaş taraftarının yaratıcılığının eseri “Come To Beşiktaş” hareketi bu konumlama yolculuğundaki hedefimizi daha erken ve daha net ortaya koymak anlamında bizi motive etti. Daha önce iletişiminde net olarak odaklanmadığımız “100 Milyon Fanı Olan Global Bir Marka” vizyonunu artık daha açık şekilde ortaya koyabileceğimizi düşündük. Zira taraftarın bir transfer daveti şakası/aktivasyonu olarak başlayan Come To Beşiktaş Sosyal Medya hareketi bütün dünyada ses getirmeye devam ediyordu. Bu kez, biz bir tema belirlemek yerine global iletişim fırsatı olarak Come to Beşiktaş akımını bir konseptsel zemin kaydırma ile temamız haline getirmeyi önerdik.

Come to Beşiktaş’ı Muhabbet anlatıyor.

Kamer Yılmaz Bu filmde aslında global bir duruş sergilerken Mevlana gibi yine kendi kahramanlarımızı da görüyoruz…
Muhabbet Taraftarların yarattığı motto’nun anlamını Mevlana Celaleddin Rumi’nin şiiriyle zenginleştirerek İstanbul’dan dünyaya insani müştereklerde buluşma erdemiyle çağrıda bulunan bir film yaptık.
Bu filmle Beşiktaşlı olmanın yeni global tanımının oluşması için ilk tohumları ekmeyi, mevcut ve potansiyel Beşiktaş fanlarına ilham vermeyi hedefliyoruz.

Kamer Yılmaz Filmin çekim süreci nasıl geçti?
Muhabbet Fedakarlık gerektiren bir yapım süreciyle üretilen filmin yönetmenliğini koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Burcu Matur üstlendi. Filmin çok yoğun bir çalışmayla geçen ve çok detaylı tasarlanan bir hazırlık süreci oldu. Filmin çekimleri de bir kaç günde kapanarak değil bir sürece yayılarak gerçekleştirildi.

Come to Beşiktaş’ı Muhabbet anlatıyor.

Kamer Yılmaz Peki ya isimlere nasıl karar verildi? Zira Cenk Tosun’un transfer olduğunu düşünürsek, filmde yer alması bir sorun olmadı mı?
Muhabbet Filmde Beşiktaş’ın hedeflediği ülkelerdeki insan profillerini temsil etmek üzere dünyanın farklı coğrafyalarından seçilmiş castlar rol aldı. Beşiktaş futbol takımından Pepe, Quresma, Atiba ve Cenk Tosun filmde yer aldı. Film yayına hazırlanırken Cenk’in transferi gerçekleşti. Başkanımız Fikret Orman’ın yönlendirmesiyle Cenk’in transfer sözleşmesine Cenk’in filmde yer almasını sağlayacak özel bir madde eklendi.

Kamer Yılmaz Sanırım rakamlardan konuşmak için oldukça erken, film yayınlanalı sadece bir hafta oldu. Ancak sosyal medyadaki tepkilerden bahsedebiliriz…
Muhabbet Filmin yayınlandığı gün hem Türkiye’de hem dünyada Come To Beşiktaş Twitter’da Trend Topic oldu. FIFA ve UEFA filmi övgü dolu yorumlarla örnek göstererek paylaşırken, dünyanın birçok prestijli spor yayını Come To Beşiktaş filminin haberine yer verdi.

Kamer Yılmaz Bundan sonra iletişim kampanyası nasıl ilerleyecek?
Muhabbet Kampanyanın diğer fazları bir yıla yayılacak. Kampanya Avrupa, Asya, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Afrika’daki öncelikli ülkeler ağırlıklı olmak üzere; TV, Outdoor, Basın ve Sosyal Medya’da yayında olacak. Öte yandan kampanyaya dair aktivasyon, promosyon ve eventler olacak.