Yatırımları, güç birliği ve şeffaflık artırır

Global ekonominin itici güç kaynaklarından biri olarak kabul edilen reklam sektörünün, dünya genelinin aksine Türkiye’de son yıllarda daralıyor olması, tüm paydaşların taşın altına ellerini koyması ve güç birliği yapması gereğini bizlere önemle hatırlatıyor. 3 Temmuz’da ilk toplantısını gerçekleştiren Reklam Konseyi’nin önemli konu başlıklarından biri de sektörü tüm paydaşların desteği ile, tüketici ile dürüst bir iletişim kurarak güvenli bir şekilde nasıl büyütürüz idi.

Sektör dernekleri bu yıl bir ilki gerçekleştirerek sektör büyüklüğünün sağlıklı bir şekilde raporlanması ve yatırımlarının verimli bir şekilde yönlendirilmesi için medya yatırımlarını ortak bir çalışmayla açıkladı. Her yıl dijital medya yatırımları çift haneli olarak büyüyor, buradaki büyümenin sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı hız verdik.

Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) inisiyatifiyle dijital reklamcılığın geleceği için hayata geçirilen, şu anda 17 reklamverenin yanı sıra dernekler, ajanslar ve global platformların destek verdiği Global Alliance of Responsible Media (GARM), güvenli internet platformu oluşturulabilmesi için çözüm önerileri üzerinde çalışıyor. Ocak ayında Dünya Ekonomik Forumu’nda ilk çözüm önerilerini açıklayacak olan platformun bir benzerini, kurucuları arasında olduğumuz İnternette Güvenli Reklam Platformu GÜR ile hayata geçirmek için alt yapı çalışmalarını bizler de burada başlattık. Amacımız Türkiye’de dijital iletişimde sektörel standartları, GARM benzeri bir yapı ile oluşturulmak ve “GÜR Sertifikası” adını vereceğimiz sertifika programı ile globalde başlayan bu çalışmaların Türkiye’de de devamını sağlamak. Bu sertifika bir ölçümleme değil güvenlik sertifikası niteliğinde olacak ve RVD, RD ve IAB Türkiye temsilcilerinden oluşturulmuş bir komite ile, dijital yayın sağlayıcıların denetimini ve yatırımlardaki büyümenin sürekliliğini sağlamak üzere hareket edecek.

Ayşen Akalın
RVD Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.