artwork

Yapay zeka ve mobil birlikte yükseliyor

5 yıl önce

0

Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yazdı.

Yeni gelen yılı yeni fırsatları da beraberinde getirebilecek bir eşik olarak görüp bu doğrultuda durum değerlendirmesi yapmak, hem kişisel hayatta hem de iş dünyasında yaygın şekilde kabul gören bir yaklaşım. Bu açıdan bakıldığında, geride bırakmaya hazırlandığımız 2018; reklam, iletişim ve pazarlama dünyası için tıpkı bir önceki yıl gibi dijitalin güçlendiği ve tüketicilerle daha yakın etkileşimi mümkün kılan yenilikçi teknolojilerin ön planda yer aldığı bir yıl oldu. Bu eğilimin 2019’da da devam etmesi hiç kimse açısından sürpriz olmayacak.

Geçtiğimiz birkaç yılın ilgi çekici konuları arasında yer alan yapay zeka ve makine öğrenimi şimdiden reklamcılık dünyasında önemli katkılar sağlamış durumda. Bu teknolojiler sayesinde Evrensel Uygulama Kampanyaları ve Akıllı Teklif gibi ürünler markaların müşterilerine göre özelleştirilmiş reklam yayınlamalarına ve doğru müşteriye doğru reklamın gösterilmesine imkan tanıyor. Önümüzdeki dönem bu alandaki gelişmelere daha da sık tanık olacağız.

Yapay zeka öne çıkarken, yüksek bağlantı hızları ve giderek daha da akıllı hale gelen cihazların da katkısıyla mobilin ve videonun yıldızı bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da parlamaya devem edecek. Kısa bir süre önce eMarketer tarafından açıklanan bir rapora göre küresel dijital reklam harcamalarının 2019’da %17,1 artarak 327,28 milyar dolara yükseleceği, mobilin payının ise ilk kez dünyadaki toplam reklam harcamaların üçte birinin üzerine çıkarak 232,34 milyar dolar düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Bu yıl Cannes Lions’da yaygın şekilde vurgulanan konulardan biri de yaratıcılıkla teknolojinin birbirinin alternatifi olmadığı, verimli çalışmak için yeni teknolojilerden  faydalanmak gerekmekle birlikte yaratıcılığın öneminin azalmadığıydı.

Yaratıcılıkla teknolojinin bütünleşmesi ile karşımıza çıkan bu sınırsız seçenekler dünyası, markalara 2019’da yeni ve heyecanlı hareket alanları sunacak.

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.