Web’i şekillendiren üç önemli güç: SO-LO-MO

Günümüzde web dünyasını üç önemli güç şekillendiriyor. Sosyal platformlar, lokal web ve mobil teknolojiler. Bu kavram, internet kullanıcılarının web’deki kullanım tercihlerini net bir biçimde ortaya koyuyor.

Mobil teknolojilerin ve akıllı telefonların kullanımındaki artış ile birlikte kullanıcılar zamandan ve mekandan bağımsız internet dünyasında var olabilmenin özgürlüğünü seviyorlar. Yapılan araştırmalarda; kullanıcıların PC’lerinden ayrıldıkları noktalarda cep telefonları üzerinden internet kullanımına devam ettikleri ve yüzde 42’sinin yatarken bile yanlarında cep telefonu bulundurdukları bir dünyadan bahsediyoruz.

Akıllı telefonların hayatın önemli bir parçası haline gelmesi ile birlikte, bu alana yapılan yatırımlar da artış gösteriyor. Özellikle bulut bilişim teknolojisi üzerinde geliştirilen uygulamalar ile cep telefonları artık kullanıcılar için “Süper PC’ler” haline dönüştü.

Mobil teknolojilerin kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte lokal web uygulamaları da hızlı bir ivme kazandı. Cep telefonları kullanarak Google üzerinden arama trafiği geçtiğimiz iki yıl içerisinde 5 kat artış gösterdi. Mc Kinsey’nin yaptığı bir araştırmada, akıllı telefon kullanıcıların yüzde 28’inin harita ve yol tarifleri için arama yaptıklarını ve yüzde 48’inin hava durumu, yemek, alışveriş merkezi gibi bilgiler için lokal arama sonuçlarından faydalandıkları gözleniyor.

Mobil ve lokal web uygulamalarını detaylı incelediğimizde, aslında temel buluşma noktalarının “SOSYAL” olduğunu görebiliyoruz. Artık kullanıcılar gerçek hayattaki deneyimlerini internete taşıyarak, daha sosyal ve paylaşımcı hale geldiler. Sadece son kullanıcılar değil, işletmeler ve hatta ülke liderleri de sosyal platformlarda mesajlarını kitleler ile paylaşmayı tercih ediyorlar. Sadece dört aydır kullanıcılara açık olan Google+’da ilk yüz günde 3,4 milyar fotoğraf eklendi, her hafta YouTube’da 100 milyondan fazla kullanıcı video paylaşıp yorumlarını yazıyor.

Tüm bu veriler, sınırların ortadan kalktığı, iletişimin özgürleştiği ve hız kazandığı yeni ama geçici olmayan bu trendde kullanıcıların gerçek hayattaki deneyimlerini bu dünyada da devam ettirme yönünde tercih kullandıklarını gösteriyor. Bu trendleri doğru analiz ederek bu alana hem pazarlama hem de satış anlamında yatırım yapan markalar, rekabette bir adım önde olacaklardır.

Google olarak hedefimiz de bu noktada kullanıcılara ve aynı zamanda işletmelere daha iyi bir web tecrübesi yaşatmaya yönelik ürün ve hizmetleri geliştirmeye devam etmek yönündedir.

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.