“Want” savaşları

11 yıl önce

0

Hayatımızın sosyal ağlar ekseni üzerine gittikçe daha fazla yerleştiği günümüzde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2015 yılında web üzerinden yapılan e-ticaretin yarısı sosyal ağlar üzerinden gerçekleşecek ve gelirleri 30 milyar doları bulacak.

Sosyal ağlar üzerindeki en büyük topluluk olan Facebook, elbette ki bu alanda da öncülük yapacak, sosyal ticaret ilk önce burada kendini gösterecek. “Like” butonu ile şirketleri, markaları, ürünleri beğendiğini gösteren kullanıcılar bir adım daha ileri giderek “Want” butonu ile neyi istediğini beyan edecek, böylece niyetinin ciddiyetini anlayacağız. Bu şekilde wishlistler, giftlistler oluşacak.

Own” butonu ile ürünle ilgili görüş almak isteyen arkadaşlarına fikrini söyleyebilecek, onların alışveriş kararlarına katkıda bulunacak. Facebook’un Open Graph ve News Ticker’ına gelen bu özelliklere ek olarak, iOS 6 işletim sisteminde getirilen iTunes-Facebook entegrasyonu arkadaşlarımıza hangi uygulamaları, müzikleri, filmleri indirdiğimiz bilgisini paylaşmamızı sağlayan altyapı da Facebook’un sosyal ticaret üzerine daha fazla gideceğinin en önemli ilk işareti.

E-ticaret sitelerine kolayca entegre edilebilen sosyal ticaret yazılımları da online alışverişin sosyal ağlarda paylaşılmasına olanak veren başka bir yol. Böylece kullanıcılar ‘styleboard’lar oluşturup almak isteyecekleri ürünleri o site üzerinde teşhir edebilecek, aldıkları ürüne puan verebilecek, arkadaşlarından o ürünü almış olanları görüp anında fikir sorabilecekler. Firmalar farklı kampanya kurguları ile sosyal alıcılarına avantajlar sağlamanın yollarını araştıracak.

Bir zamanların “Like” savaşının benzerini büyük ihtimalle “Want” savaşları olarak izleyeceğiz. Bu seferki doğrudan gelirlere etki ettiğinden daha da kanlı olacak. Yakın gelecekte Facebook’a eklenen yeni özellikler ile sosyalleşmeyi özendiren ve kolaylaştıran ek yazılımlar sayesinde kendimizi sosyal bir alışveriş ortamında bulacağımızı söylemek sanırım yanlış olmaz.

Hepimize iyi alışverişler.

Filiz Behrendt

Interact Üyesi

[arrowlist]

  • Bu yazı Campaign Türkiye’nin Aralık sayısında yayınlanmıştır.

[/arrowlist]