artwork

2013’e girerken dijital trendler

11 yıl önce

0

Yeni bir yıla girerken, dijital dünyada trendler tartışılıyor. Mobil marketing veya mobil marka deneyimi en çok öne çıkanlardan. IOS, Android derken Microsoft’un da mobil platform pazarına hızlı girişi ile bu yılda yine birçok mobil aplikasyonun üretileceğini öngörmek yanlış olmaz. Tabi, mobil aplikasyon geliştiren ajanslar bu üç platformda da deneyim sahibi olmak durumunda kalacaklar. Bu dönemde mobil web daha çok öne çıkabilir. Web sitelerinin ve uygulamaların, tarayıcı tabanlı iyi tasarlanmış mobil versiyonları daha pratik bir çözüm olarak tercih edilebilir.

Mobil ile entegre kampanyalarda lokasyon servislerinin daha etkin kullanımı, yüz tanıma teknolojileri, kullanıcının tekrar eden hareketlerini değerlendirebilen yapay zeka, hard-plugged cihaz eklentilerinin kullanımı gibi yenilikler de görebiliriz.

Web’de ise tasarım ve uygulama geliştirmede renklenme göze çarpıyor. Geniş bant internetin iyice yaygınlaşması ve ekran büyüklüklerinin artması ile tasarımcılar yüksek çözünürlüklü görseller kullanmaktan çekinmiyorlar. Daha büyük görseller, daha kaliteli fotoğraflar, büyük tipografiler, HD videolarla web şenleniyor.

Dünyada web tasarım trendlerinde en çok öne çıkan kavramlardan biri de Responsive Design (çözünürlüğe duyarlı tasarım). Web içeriğine, mobil erişimin, büyük orandaki artışı ile öne çıkan bu kavram cihazın ekran çözünürlüğüne göre otomatik olarak web içeriğini ve tasarımını düzenleyen tasarım ve kodlama tekniği olarak tanımlanabilir. Bu kadar çok öne çıkmasının sebebi de baştan içeriğin yapısının uyarlanabilir olarak tasarlanması sayesinde ayrıca her cihaz için mobil versiyon tasarlamaya gerek kalmaması. Önümüzdeki yıl çok fazla örneklerini göreceğiz sanıyorum.

Ayrıca bu yıl modern tarayıcıların yılı olabilir. Deneyimi artırmak adına daha cesur HTML5 animasyonları, parallax efektli tasarımlar, canvas uygulama örnekleri görebiliriz.

Tüm bu tekniklerin yanında content marketing öne çıkacak trendlerden. Markalar, sosyal kimliklerini ifade edecek nitelikli içeriği (video, blog, infografikler vb) üretmek için ayrıca kaynak ayırabilirler.

Caner Istı / İnteract Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2013 sayısında yayınlanmıştır.