artwork

Veriye dayalı dijital pazarlama araçları fark yaratıyor

4 sene önce

1

Veriye dayalı ileri teknolojilerin, şirketlerin ve markaların büyümesine büyük katkılar sağladığını biliyoruz. Doğru hedefleme, pazarlama maliyetlerini büyük oranda azaltırken, gelirlere de çok olumlu katkı yapıyor. Dijitalde “en iyi” olmayı başaran pazarlama profesyonellerinin, maliyet ve kazanç oranları açısından da açık ara öne geçtiklerini görüyoruz. BCG (Boston Consulting Group) tarafından geçen yıl Google adına gerçekleştirilen bir araştırmaya göre veri temelli, etkili pazarlama stratejileri geliştiren markalar yaklaşık yüzde 30 daha düşük maliyet ve yüzde 20 oranında daha yüksek gelir gibi, önemli avantajlara sahip oluyor.

Dijital pazarlamada teknoloji çok önemli olanaklar sağlıyor, ancak bu olanaklar elbette insan faktörü ile gerçek potansiyeline ulaşıyor. Deneyimlerime göre, markaların, dijital pazarlama teknolojilerini bilen, strateji belirleme, karar alma süreçlerinde bunları etkili kullanabilen yeteneklerle çalışmaları, başarılarında da en önemli etken durumunda.

BCG’nin araştırmasında, yetenek faktörünün önemini gösteren bir sonuca daha dikkat çekmek istiyorum: Bir kampanyada sadece veri temelli ileri teknolojilerden yararlanılması, o kampanyaya ilişkin metriklerde yüzde 20’ye varan performans artışı olarak yansıyor. İnsan eli ile yapılan nitelikli, titiz düzenlemeler, özelleştirmeler ve doğru ayarlamalarla bu başarı oranını çok daha yükseğe taşımak mümkün. Bu şekildeki dokunuşlar, kampanyada yüzde 15’e varan ek performans artışı sağlayabiliyor.

Dijital dönüşüm yolculuğu, sürekli ileri atılımlarla gelişen bir süreç. Bu yolculuğa başlamak isteyen, fakat ne yapmaları gerektiğinden tam olarak emin olamayan markalara, temel ilk adımlarla yola koyulmalarını, teknolojinin yenilikçi olanaklarını kullanarak bilgi, deneyim ve hız kazanmalarını, attıkları her adımı titiz şekilde ölçümlemelerle değerlendirmelerini öneriyorum. Markaların müşterileri ile aralarında bulunan online veya offline tüm temas noktalarını doğru ve etkin şekilde değerlendirmeleri, doğru zamanda, doğru yerde olmaları, dijital pazarlamada en iyiler arasına girmenin de temel koşulları.

Bülent Hiçsönmez
Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü
@bulenthicsonmez

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 97. sayısında yayımlanmıştır.