artwork

Türkiye YouTube’da ne yapıyor?

7 yıl önce

0

Türkiye’nin dijital ve sosyal platformları benimseme konusunda dünya ortalamalarını yakalamakla kalmayıp, belli noktalarda geride bıraktığını çeşitli kaynaklar aracılığıyla sık sık duyuyoruz. Kısa süre önce açıklanan “Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması 2016” da bu dönüşümün davranış ve kullanım alışkanlıklarımız üzerindeki etkisi konusunda önemli ipuçları sunuyor.

Araştırma anketine katılanların %90’ı YouTube’u ayda en az bir kez, bu grubun %67’si ise her gün mutlaka ziyaret ediyor. YouTube’u her gün kullanmak daha genç kesim için adeta bir kural; 16-24 yaş %72, 25-34 yaş %63, 35-44 yaş %73 oranında kullanıyor. Ancak bu eğilimin orta yaş kuşağı arasında da oldukça yaygın hale geldiği görülüyor; 45 yaş üstündeki her 2 kullanıcıdan 1’i, 55 yaş üstündeyse her 4 kullanıcıdan 1’i YouTube’u her gün ziyaret ediyor.

Kullanıcıların %86’sı YouTube’a akıllı telefonuyla erişiyor. Her gün düzenli girenlerin %52’si YouTube videolarını ev dışında da izliyor. Bu değerler mobilin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Kullanıcılarının %71’i rahatlayıp dinlenmek ve eğlenmek için girdiğini belirtmekle birlikte YouTube bilgi kaynağı olarak da sık sık başvurulan bir platform konumunda. Kullanıcıların %69’u YouTube’dan öğrenme ve bilgi edinme amaçlı olarak, %25’i de ürün ve teklifleri araştırırken yararlandığını dile getiriyor. Bir ürün satın alanların %63’ü, ürünü almadan önce YouTube’da karar sürecinde faydalı olan bir video izlediğini söylüyor. Bu amaçla video izleyenlerin %45’i sonrasında ürünü satın alıyor. Etki ve etkileşimin yüksek olduğu YouTube’da kullanıcıların %67’si içerikleri sevdikleriyle paylaşıyor.

“Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması 2016”da öne çıkan noktalar, dijital platformların marka iletişimi açısından planlamada öylesine yer verilen değil, artık vazgeçilmez bileşenlerden biri haline geldiğini net şekilde görmemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü