Site icon Campaign Türkiye

Tüketicinin endişe seviyesi artış gösterdi

Group M Türkiye ilk fazını 16 – 24 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği Covid-19 Tüketici araştırmasının, 2. Fazını 11-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdi. 

Günümüzün zorlu şartlarında markalarının yanında olmayı amaçlayan WPP, Akıllı Çözümler Platformu ile ‘yeni normal’leri tartışmaya açtığını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. 

İlk fazda Webcastte Kantar Insights COVID-19 Brometer ve GroupM Türkiye Covid-19 etkileri araştırması’nın çarpıcı çıktıları paylaşılmış; dünyada ve Türkiye’de şirketlerin ve tüketicilerin değişen ihtiyaç ve tutumlarına, kaygılarına ve beklentilerine dair çeşitli bulgular ortaya konulmuştu.

11-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 2. fazda ise tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişimlerin yanı sıra, duygulara yer verildi.
Tüketicinin endişe seviyesi salgının ilk dönemine göre 14 puan artarken, koronavirüs salgınının kısa vadede bitmeyeceği düşünülüyor. Hissedilen endişe ve kaygı, bu süreçte tüketiciyi, birlik ve beraberlik gibi bütünlüğü hissettirecek duygulara itiyor.

Group M araştırmalarına Yuval Noah Harari’nin paylaştığı bir söze yer vererek tüketici araştırmasını sunuyor:

“The storm will pass, humankind will survive, most of us will still be alive — but we will inhabit a different world.” – Yuval Noah Harari.

Hazırlayanlar:
Aslıhan Delice – Director
Elif Doyran – Senior Insight Executive
Başak Tunçalp – Senior Insight Executive
Simge Ayzit – Managing Partner

Exit mobile version