artwork

Salgın döneminde artan dijital kullanımı

3 sene önce

0

Hep birlikte yaşadığımız zor dönemde, kendimizi ve sevdiklerimizi güvende tutabilmek, virüsün yayılmasını önlemek ve toplumsal sağlımızı güçlendirebilmek için farklı yöntemlere başvuruyoruz. Covid-19 salgınından korunmak için uygulanan bu yöntemler ile tüketici davranışında yeni bir döneme girildi. GroupM de tüketicilerin salgın döneminde getirilen sosyal izolasyon kısıtlamaları ve evde geçirilen vaktin sıklığıyla birlikte takip ettikleri mecraları mercek altına alıyor.

1. fazda tüketimi önceki döneme kıyasla en fazla artan mecra dijitalde online haber platformları ve televizyonda sağlık & hijyenle ilgili içeriklerin yer aldığı programlardı. Tüketiciler salgının başlangıç dönemlerinde daha bilgilendirici içerikleri ve bu içerikleri sağlayan kanalları tüketmeyi tercih ediyordu.

İkinci fazda ise önceki döneme kıyasla dijital yine tüketimi en fazla olan kanal oldu. Hatta tüketimi artan ilk 3 mecra dijitalin kendi içerisinde ayrışıyor. Bu sefer giderek artan sosyalleşme ihtiyacımız ve uzun bir süredir kapalı olmanın getirdiği farklı içerik tüketimi ihtiyacıyla birlikte, tüketiciler %69 sosyal medyada daha fazla vakit geçirdiklerini belirtiyor. Sonrasında %62 anlık mesajlaşma platformları (WhatsApp, Facebook Messenger vb) ve %58 arama motorlarında bigilendirici içerik arama oluyor.

Ayrıca Youtube içerik üretim kanalı olarak en fazla öne çıkan mecralardan biri ve bu noktada tüketici hem bilgilendirici içerik olarak hem de eğlendirici içerik olarak Youtube’u önceki döneme göre %53 oranında daha fazla tükettiğini belirtiyor.

Burada önemli bir noktada şu ki podcast bu dönemde, %66 ile en yüksek “aynı” tüketim oranına sahip mecra. Burada aslında şu şekilde yorumlamak çok önemli, podcast dinleyicileri önceki dönemde ne kadar fazla tüketiyorsa bu dönemde de aynı şekilde bu mecraya sadık kalıyor ve dinleme frekansını düşürmüyor.

İçerik olarak ise bilgilendirici içeriklerin önüne artık biraz daha eğlendirici, vakit geçirmeyi kolaylaştıran, challenge, DIY, günlük rutinler veya karantina vlogları çıkıyor.