Tüketicilerin “yeni normal” döneminde duygu durumu ve genel davranış biçimi

GroupM Türkiye Anketi’nin 3. fazı tamamlandı. 3. fazda özellikle “yeni normal” döneminde kademeli sosyalleşmeyle birlikte karantina dönemi sonrası tüketicinin tercihlerinde ve davranış biçimlerinde nasıl değişimler yaşandı, beklentiler neler gibi konu başlıklarına detaylı bir şekilde ışık tutuluyor.

Karantina dönemi sonrası tüketicilerin kademeli sosyalleşmeye başlaması ve yeni normal olarak adlandırılan dönemde davranış biçimlerini incelediğimiz zaman %62’si sosyal mesafe ve kalabalık yerlerden kaçınma konusundaki farkındalığını sürdürdüğünü, bu doğrultuda hareket ettiğini belirtiyor.

İnsanlar kendisine dışarıdan yaklaştığı zaman mesafe koyanların oranı ise %52 ve tüketicilerin %49’u hala günlük vaka ve ölüm sayılarını yakından takip ediyor. %46’sı sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymayan insanlar gördüğünde ise sinirleniyor ve uyarıyor. Kendi ve sevdikleri hakkında endişeli hissedenlerin sayısı ise %42.

Bununla birlikte tüketicilerin %49’u salgının 5 aydan daha uzun bir sürede biteceğini düşünürken, %23 ise biteceğini düşünmediğini belirtiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.