Tüketicilerin salgınla ilgili tahminleri neler?

GroupM Türkiye koronavirüs salgını ile birlikte kullanıcıların medya tüketiminde, kategori tüketiminde, sosyal yaşamında ve alışveriş tercihlerinde ne gibi değişimler oluyor ve beklentileri ne yönde değişiyor gibi konuları 3 fazdan oluşan 1500 kişinin katıldığı anketle inceleyerek, analiz etmeye devam ediyor.

Tüketici segmentlerinin salgın süreci hakkında yaptığı tahminleri ve aldıkları önlemleri inceledikleri son çalışma ise şu şekilde:

Salgınla ilgili düşünce biçimlerinin, alınan aksiyonların farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini incelediğimizde, her segmentin kendi içerisinde süreçle ilgili farklı zamanlama öngörüleri ve önlem amaçlı alınan farklı aksiyonların olduğunu gördük. 

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti salgının %41 oranında Haziran-Temmuz döneminde biteceğini öngörüyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %83 ile ellerini sabunla sıklıkla yıkamak olurken sonrasında %73 ile dışarıdayken yüz maskesi takmak ve %71 ile ev hijyenine dikkat etmek geliyor. 
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti salgının %34 oranında Haziran-Temmuz döneminde biteceğini öngörüyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %84 ile ellerini sabunla sıklıkla yıkamak olurken sonrasında %73 ile dışarıdayken yüz maskesi takmak ve %70 ile ev hijyenine dikkat etmek geliyor. 
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti salgının %51 oranında Haziran-Temmuz döneminde biteceğini öngörüyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %64 ile dışarıdayken yüz maskesi takmak olurken sonrasında %56 ile elleri sıklıkla sabunla yıkamak ve %55 ile ev hijyenine dikkat etmek geliyor. 
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti salgının %37 oranında Haziran-Temmuz döneminde biteceğini öngörüyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %66 ile ellerini sıklıkla sabunla yıkamak olurken sonrasında %49 ile ev hijyenine dikkat etmek ve %49 ile dışarıdayken yüz maskesi takmak geliyor. 
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti salgının %37 oranında Eylül’den sonra biteceğini öngörüyor. Salgının beklenenden daha uzun süreceğini düşünen tek segment oluyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %78 ile ev hijyenine dikkat etmek olurken sonrasında %77 ile  ellerini sıklıkla sabunla yıkamak ve %68 ile el dezenfektanı kullanmak geliyor. 
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti salgının %28 oranında Haziran-Temmuz döneminde biteceğini öngörüyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %82 ile dışarıdayken yüz maskesi takmak olurken sonrasında %80 ile ellerini sıklıkla sabunla yıkamak ve %49 ile hijyenine dikkat etmek geliyor. 
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti salgının %29 oranında Haziran-Temmuz döneminde biteceğini öngörüyor. Salgın döneminde önlem olarak aldığı ilk aksiyon %71 ile ellerini sıklıkla sabunla yıkamak olurken sonrasında %68 ile hijyenine dikkat etmek ve %68 ile insan yoğunluğunun olduğu mekanlara gitmemek geliyor. 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.